Мрежа от ученици от училища, отличени със знака LabelFranceÉducation, ще бъде създадена по време на Регионалния форум на отличителния знак за високи постижения в областта на френскоезичното двуезично обучение във Варна. Събитието ще се проведе на 6 и 7 октомври в морския град, който е специално избран за провеждането на форума.
В професионалната среща ще се включат ученици на 16- и 18-годишна възраст и преподаватели от 28 акредитирани училища, както и представители, отговарящи за сътрудничеството в областта на образованието, от френските посолства и френските институти в 13 европейски държави: Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Унгария, Литва, Северна Македония, Молдова, Полша, Чешката република, Румъния, Сърбия и Словакия.
Ще бъдат представени четири от 11-те езикови гимназии в България, носители на отличителния знак LabelFrancEducation.
"България е водеща страна в изучаването на френски език в света. Изборът ѝ за страна-домакин е мотивиран от високото професионално качество в преподаването и динамиката на мрежата от 18 профилирани езикови гимназии с преподаване на френски език тук.
Варна е също и част от франкофонската традиция, свързана с историята на България, със своите две гимназии, отличени със знака за качество LabelFrancEducation: 4-та гимназия "Жолио-Кюри" и 5-та гимназия "Йоан Екзарх". Във Варна през 1958 г. е открита първата профилирана езикова гимназия с преподаване на френски език в България и това превръща българския град в един от устоите на франкофонията.“
Това сподели Пиер Колио, съветник по сътрудничеството и културната дейност и директор на Френския институт в България.
Форумът във Варна е част от честването на 10-ата годишнина на LabelFrancEducation, в контекста на силното разширяване на глобалната мрежа от 587 двуезични учебни заведения, отличени с LabelFrancEducation в 62 страни.
Програмата включва обучителни ателиета и моменти за размисъл, както и време за обмен на идеи в полза на обучението по и на френски език в езиковите гимназии. Събитието се организира от Френския институт в България, с подкрепата на Министерството на Европа и външните работи на Франция, Френския институт, Агенцията за френско образование в чужбина (AEFE), и в партньорство с France Education international и Центъра по медийно и информационно образование (CLEMI).
Превод в ефир: Мария Конакчиева.
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..
Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътнотранспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на грижата един към друг. Такъв е и случаят на Станислав Минчев – основател на платформа, която цели да помогне на хората да намират изгубени или откраднати вещи. Станислав Минчев е създателят..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg