"Номадска класна стая" е един иновативен образователен проект, който вече над 10 години се осъществява в редица градове в цяла Европа – като Париж, Барселона, Брюксел, Лондон, Атина, Букурещ. Организаторите в София работят по четвъртото издание. Не е особено радостно, че не може поне засега този проект да обхване по-голяма част от българските ученици, точно в този критичен момент от българската образователна система, като предложение 5-и, 6-и и 7-и клас.
Идеята на проекта е да свърже ученици, които живеят едновременно в различни, но и сходни светове – били те различни религии, култури или социално положение. Инициативата се фокусира върху изследване на културното наследство на градовете и срещи с хората, сградите, историята, въпросите, които повдигат пред нас днес, и, освен всичко останало, новите приятелства.
По време на заниманията си учениците работят заедно във временни конструкции за учене на открито или “номадски класни стаи”, които строят заедно. “Стаите” се намират в историческия център на София, под купола на Ларгото. Този динамичен процес позволява на всяка група да развие умения в областите история, география, гражданско образование, изкуство, наука и технологии. Седем столични училища са част от тазгодишното издание на проекта.
"Номадската класна стая е създадена като проект във Франция преди 11 години. Идеята е създаване на една класна стая в центъра на града, където се случват много неща, където срещаме деца от различни училища, различни социални среди, от различен произход. В рамките на два дни децата работят заедно и използват града като инструмент, който да провокира най-различни дебати между тях. Да повдига различни теми по които те да работят, снимат интервюта, разпитват граждани. Това е много интересен и динамичен процес", посочва в "Нашият ден" Силвия Бехар, координатор по проекта.
В тазгодишното издание на проекта участват ученици от два 6-и класа на 137 СОУ "Ангел Кънчев" и училище "200" от с. Лозен. Имаме два 7-и класа от 67 СОУ "Васил Друмев" и 19 СОУ "Елин Пелин". Два 8-и класа от 119 СОУ "Академик Михаил Арнаудов" и 21 СОУ "Христо Ботев" и няколко деца от СУ "Луи Брайл".
"Музеят за история на София ни предоставя перфектното място под купола на Ларгото, където ние разполагаме нашата номадска стая и нашите къщички, които децата всеки ден сглобяват. Това са конструкциите, които пътуват от град на град", допълва Силвия Бехар.
Възможността за работа в центъра на антична Сердика дава на учениците много добра представа и усещане за развитието на града през вековете. С всяка стъпка, която те правят, те реално пътуваме през различни епохи.Целия разговор с Силвия Бехар можете да чуете в звуковия файл.
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..
Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..
Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..
Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg