Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След наводненията в Карловско – как помогнаха доброволците?

Никола Рахнев от “Гората.БГ “
Снимка: личен архив

След наводнението, което сполетя селата Каравелово, Богдан и Слатина, 250-те къщи, които бяха пострадали от бедствието, са вече изчистени с помощта на доброволчески труд. На семействата предстои да бъдат раздадени ваучери със събраните дарения, които надхвърлят четирикратно помощта от държавата.

Никола Рахнев, който стои зад общността “Гората. БГ“, в основата на доброволческите действия, прави сметка за извършеното дотук:

“Огромни благодарности и поклон до земята за всички герои, защото за мен това са истинските герои, хилядите хора от България и не само от България, истината е, че имахме и много доброволци от Украйна, които се включиха и които на терен помогнаха десетки дни, в които буквално калта и тинята беше изрината от къщите на хората. Така че заслугата не е моя. Тя е на общността, която сме създали, общността на “Гората БГ“, която вече години наред прави добро и помага основно на възрастни хора“, казва Рахнев в “Нашият ден“ и допълва:

“Разбира се, основно засаждаме дървета от много, много години и вече сме засадили два милиона дървета, но тази енергия, която по някакъв начин сме изградили като общност, тя търсеше възможност да помогне. Хора бяха писали на страницата. Бяха се обърнали по мейла. Питаха какво можем да направим, как да помогнем“.

Щетите от наводнението в Каравелово.

За подкрепата разказва….

“Но по-важното от това, което се случи, е, че върнахме надеждата на хората. Представете си стотици квадратни метри двор, покрити с кал и с тиня, целият първи етаж тотално наводнен и пълен с пясък, наноси, пътните врати, входните врати, затрупани с огромни дървета... Това са обикновено възрастни хора, които не знаят какво да направят. А когато влязат 10-15 души и започнат последователно часове наред да ринат с лопати, да чистят, да изхвърлят с кофи, в един момент хората си върнаха надеждата, вярата, че всичко ще се оправи, че могат да се справят и се почувстваха се подкрепени. Получиха една вълна от съпричастност, която беше много по-голяма от вълната, която отнесе домовете и животите им“, казва още той в интервю за БНР.

“Сега нуждата от доброволци е малко по-малка. Ако първоначално имаше над 250 пострадали къщи в трите основно пострадали села, включваме и село Слатина, тези пострадали къщи – буквално 15 души за един ден успявахме да изчистим една къща – да изринем само калта и тинята да изхвърлим от нея“, посочва още Рахнев.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46