След наводнението, което сполетя селата Каравелово, Богдан и Слатина, 250-те къщи, които бяха пострадали от бедствието, са вече изчистени с помощта на доброволчески труд. На семействата предстои да бъдат раздадени ваучери със събраните дарения, които надхвърлят четирикратно помощта от държавата.
Никола Рахнев, който стои зад общността “Гората. БГ“, в основата на доброволческите действия, прави сметка за извършеното дотук:
“Огромни благодарности и поклон до земята за всички герои, защото за мен това са истинските герои, хилядите хора от България и не само от България, истината е, че имахме и много доброволци от Украйна, които се включиха и които на терен помогнаха десетки дни, в които буквално калта и тинята беше изрината от къщите на хората. Така че заслугата не е моя. Тя е на общността, която сме създали, общността на “Гората БГ“, която вече години наред прави добро и помага основно на възрастни хора“, казва Рахнев в “Нашият ден“ и допълва:
“Разбира се, основно засаждаме дървета от много, много години и вече сме засадили два милиона дървета, но тази енергия, която по някакъв начин сме изградили като общност, тя търсеше възможност да помогне. Хора бяха писали на страницата. Бяха се обърнали по мейла. Питаха какво можем да направим, как да помогнем“.
За подкрепата разказва….
“Но по-важното от това, което се случи, е, че върнахме надеждата на хората. Представете си стотици квадратни метри двор, покрити с кал и с тиня, целият първи етаж тотално наводнен и пълен с пясък, наноси, пътните врати, входните врати, затрупани с огромни дървета... Това са обикновено възрастни хора, които не знаят какво да направят. А когато влязат 10-15 души и започнат последователно часове наред да ринат с лопати, да чистят, да изхвърлят с кофи, в един момент хората си върнаха надеждата, вярата, че всичко ще се оправи, че могат да се справят и се почувстваха се подкрепени. Получиха една вълна от съпричастност, която беше много по-голяма от вълната, която отнесе домовете и животите им“, казва още той в интервю за БНР.
“Сега нуждата от доброволци е малко по-малка. Ако първоначално имаше над 250 пострадали къщи в трите основно пострадали села, включваме и село Слатина, тези пострадали къщи – буквално 15 души за един ден успявахме да изчистим една къща – да изринем само калта и тинята да изхвърлим от нея“, посочва още Рахнев.
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg