Традиционно използваме поетичната фраза в разговорите за кардиология и сърдечно-съдови болести. Защото тежката патология, която бележи и най-висока смъртност сред българите, изисква по-деликатен подход. Гостът в студиото проф. Пламен Гацов подчерта, че до голяма степен здравото сърце е отговорност на всеки човек – от начина му на живот, хранене, работа, стрес, почивка, психологически статус. И напомни, че въпреки големия напредък на медицината и фармацевтичната индустрия, сърдечно-съдовият риск остава висок и труден за овладяване.
В изданието "За здравето" на 8 октомври чухме и втората част от интервюто с проф. Асен Дудов – за рисковете, превенцията и лечението на най-разпространените онкологични заболявания. Акцентът бе върху рака на гърдата и рака на простатата – две коварни болести, които атакуват съответно жени и мъже.
В продължилата дискусия с проф. Гацов по темата се включи и д-р Анета Аничкина – защо кардиолозите и лекарите от други специалности не препращат пациентите си към психиатър, когато очевидно става дума за психо-соматично разстройство? – попита тя. И последва дискусия за комплексната анамнеза и лечение на пациенти с психични проблеми, които страдат и се оплакват от различни болести.
В края на изданието проф. Румен Кастелов – ортопед и травматолог от Медицинския институт на МВР, като следващ гост на "За здравето" по желание на слушателите, той очерта основните теми за разговор на 15 октомври – как да преценим точното лекарство или хранителна добавка за лечение на ставите, кога и как да пристъпим към ендопротезиране?
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg