Проф. Румен Генов, автор на статии и книги по теми от европейската, британската и американската история е гост на предаването "Европейски паралели". Проф. Генов завършва история и английски език в Софийския университет "Св. Климент Охридски", където получава докторска степен. Специализирал е в Питсбъргския, Джорджтаунския и Оксфордския университет. Дългогодишен преподавател е в СУ "Св. Климент Охридски", Националната художествена академия, Югозападния университет "Неофит Рилски" в Благоевград и Нов български университет.
Проф. Генов сподели своите впечатления от някои емблематични музеи в Европа и САЩ – Британският музей в Лондон; Музей и художествена галерия "Ашмолеан" в Оксфорд; Музеите на Ватикана в Рим и Италия; Музеят "Прадо" в Мадрид; Вашингтон – Музеят на американското изкуство "Смитсониън" – 19 музея, които са част от Института "Смитсониън" – най-големият музей, образователен и изследователски комплекс в света – и други. По негово мнение музеите са много важни културни центрове.
"И всъщност те са един обект на поклонение, на поклоннически туризъм, в културния смисъл на думата. Както например е направил патриархът на българската литература Иван Вазов в 1884 г., заедно с Михаил Маджаров. Те и двамата тогава са съвсем млади хора. Правят едно посещение в Италия – пътьом през Гърция минават, разбира се – Атина. И Вазов оставя една стихосбирка, един цикъл "Италия"– и тя е израз на това негово преклонение пред италианската култура, включително и тази, която е включена в музеите, налични по онова време. А пък цяла Италия е един огромен музей. Всеки културен човек смята за свое задължение, част от неговото формиране е да посещава такива музеи! И това не е чисто културен туризъм. Това е нещо повече, разбира се!"
Със своята гледна точка за ролята на музея в днешния ден към разговора се присъедини и Румен Дечев, познат на аудиторията като общественик, политолог и книгоиздател: "Музеите са едно място, където се събират артефакти от миналото на обществата. В този смисъл за тях се казва, че са място на паметта и те предоставят възможност хората да се запознаят с постиженията на цивилизацията. И от тази гледна точка те имат много важна възпитателна роля за формирането на човека, който трябва да осъзнае своето чувство за принадлежност към една страна и цивилизация. И основна насока на една държава трябва да бъде съхраняването на културното наследство."
В редакция "Хумор и сатира" не ламтим за лукс, но от лукс разбираме особено когато става дума за много пари. Този път ще стане дума за страшно много пари, което ни подсказва, че ще има някакъв изумителен лукс. Подробности кой дава парите и какъв е този лукс, можете да научите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с..
През 2019 г. за пръв път на българската литературна сцена се появи персонажът Чекмо в едноименния роман на писателя Момчил Николов. Необикновеното, лудо и откачено приключение прерасна в продължението "Чекмо 2" (2022 г.). Историята намира и естествения си завършек с третата книга от поредицата – "Чекмо 3". Трите книги са вдъхновени от реален..
Нашите приятели животните са основни персонажи в последното издание на "Академия Комика", литературния салон на "Хумор и сатира". И то не какви да е животни. А животни, които са равноправни герои в произведението. Животни, за които се говори с нежност и любов, с психологически финес като за хора, или като за повече от хора… Но всъщност вие сами ще..
Soldout Design & Untiled Gallery с дуо изложбата "Имаш отварата, аз имам лек", на Мартина Вачева и Мич Брезунек. Това е първата им съвместна изложба в този формат, обединяваща техните различни, но допълващи се подходи към наративната живопис. Те са семейство, което за пръв път се среща в общ артистичен проект, а основателката на галерия Soldout..
Аудиовизуален холограмен спектакъл ще се състои тази вечер в София лайв клуб. Можете да чуете авторска музика на Руслан Беров, който работи като звукорежисьор в БНР, изпълнена от холографската му група и приятели-музиканти. Тя "ще ви отведе дълбоко в недрата на човешката душа", гласи поканата. Ето какво сподели той за своя интерактивен..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg