Заглавието "Колекцията" по Харолд Пинтър задава важни въпроси за човешките взаимоотношения. В центъра на сюжета е въпросът за изневярата и до какво води тя. Въпросите, които задава представлението, са: Колко можем да "колекционираме" в себе си, преди да се пръснем? Как се намира лицето на любовен четириъгълник? Къде е изходът от капана, който е заключен отвътре? Какво си струва да платиш за малко Истина? Изневяра. Кръв. Маслини. В поредицата от сцени между четиримата персонажи се преплитат различни теми. Заглавието реферира към професионалното занимание на образите – като дизайнери:
"Изневярата е и център, и фокус на цялото действие. Фокусирали сме се върху това какво колекционира всеки от персонажите като свое житейско мастерхоби. Разглеждаме колекционирането като натрупване – емоционално, поведенческо. От механизма на натискане, пропукване се занимава нашата версия на пиесата. Истината е основна тема в представлението. Отношението към истината противопоставя един на друг различните персонажи – имаме такъв, който е обсебен от истината, имаме такъв, който се опитва да я скрие по всякакъв начин, имаме такъв, който си играе с истината като пластилин. При Пинтър езикът по-често служи за прикриване на персонажите и случките, отколкото за разкриване."
Представлението "Колекцията" се играе на 13 октомври и 18 ноември от 18.30 в Нов български университет.
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg