Заглавието "Колекцията" по Харолд Пинтър задава важни въпроси за човешките взаимоотношения. В центъра на сюжета е въпросът за изневярата и до какво води тя. Въпросите, които задава представлението, са: Колко можем да "колекционираме" в себе си, преди да се пръснем? Как се намира лицето на любовен четириъгълник? Къде е изходът от капана, който е заключен отвътре? Какво си струва да платиш за малко Истина? Изневяра. Кръв. Маслини. В поредицата от сцени между четиримата персонажи се преплитат различни теми. Заглавието реферира към професионалното занимание на образите – като дизайнери:
"Изневярата е и център, и фокус на цялото действие. Фокусирали сме се върху това какво колекционира всеки от персонажите като свое житейско мастерхоби. Разглеждаме колекционирането като натрупване – емоционално, поведенческо. От механизма на натискане, пропукване се занимава нашата версия на пиесата. Истината е основна тема в представлението. Отношението към истината противопоставя един на друг различните персонажи – имаме такъв, който е обсебен от истината, имаме такъв, който се опитва да я скрие по всякакъв начин, имаме такъв, който си играе с истината като пластилин. При Пинтър езикът по-често служи за прикриване на персонажите и случките, отколкото за разкриване."
Представлението "Колекцията" се играе на 13 октомври и 18 ноември от 18.30 в Нов български университет.
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg