Сборникът "Говори, за да те видя" е в чест на 75-годишнината на проф. Донка Александрова и представя реториката с нейните много лица. Книгата събира текстове, написани от учени от целия свят, с които проф. Александрова се е срещала през своята дълга кариера.
"Днес има една вакханалия от слово и речи, която е естествена за демократичния бум – казва професор Донка Александрова – Демокрация идва от демос, народ, но не трябва да забравяме, че обществото се управлява не от мнозинството, а от креативното малцинство. Променят се изискванията към ораторското майсторство, но най-важното остава – логика, страсти и красота. Тези три направления трябва да се отстояват. Какво се казва е най-важното, но и как се казва – също има своето значение. Ораторското изкуство е управление на истината, но подадена по такъв начин, който да стигне до съзнанието на обществото."
Според професор Александрова новите технологии и новите медии имат същата функция като старите такива – те са инструмент за достигане до обществото. Дори диаметрално противоположни тези и изказвания във Фейсбук например, намират своята аудитория. "Печели този, който представя кратко, аргументирано и ясно своите идеи, които са близки на мнозинството. Големи политици все още има, независимо че демократизацията и възможността за достъп до средствата за масова комуникация създава възможност за словоблудство и хората започват да се объркват." Според нея съществуването на екипи, които създават речите на политиците е много важно, особено за президентската реторика.
Чуйте професор Донка Александрова в "Какво се случва".
Проф. Донка Александрова е създател на Катедрата по реторика на Софийския университет. Автор е на първите програми по реторика, на десетки учебници и на "Библиотека Реторика” – поредица от преводи на книги по реторика, оказали най-силно влияние за ренесанса на тази наука.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg