Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осиновяването: мярка за закрила

Снимка: @ksuds.plovdiv

Под знака на извънредните парламентарни избори живяхме последния месец. Дори войната, водена съвсем близо до нас, мина сякаш на заден план. И съвсем за кратко вниманието на обществото ни беше привлечено от поредното насилие срещу дете в Пловдив. Осиновено дете, постъпило с кома в болницата. Точно толкова кратко беше и времето, отделено за изоставеното в бургаска болница бебе № 999, наречено Антония. Но за екипа на "Познати и непознати" подобни явления са на постоянен фокус. Защото именно те са мерилото за Човечност на обществото ни. Човечност, която не е нито временна, нито предсрочна, а постоянна. Постоянна и в мирно, и в изборно време. 

И тъй като последният случай в Пловдив привлече вниманието върху осиновените деца и отношението на осиновителите върху тях, екипът избра да говорим за това.

Независимо от етнически произход или политически пристрастия, всички ние сме отговорни към общото си бъдеще. А в неговия център винаги са децата. За процедурата по осиновяване и контрола през следосиновителния период; за пробойните в прилагането на разписаните механизми и за възможността за разсиновяване – за всичко това разговаряме с Цвета Бахчеванджиева, гл. експерт в Дирекция "Дейности и мерки за закрила на детето" в АСП.

Колкото и да е добър един закон, важно е как той се прилага. Затова в разговора включваме и представителите на НПО. Има ли пробойни и къде са те в процедурата и в механизма за контрол през следосиновителния период; как могат да бъдат отстранени и какви възможности за превенция на случаите като този в Пловдив съществуват – отговаря ни Величка Дошева – психолог, председател на Българска асоциация осиновени и осиновители.

Важна част от разговора за осиновяването е и възможността едно осиновено дете да бъде разсиновено, каквато възможност е предвидена и дадена от закона. Активно ангажирани с темата са експертите от Комплекса за социални услуги за деца и семейства в гр. Пловдив. Какви са причините да се стига до там и към какво трябва да е насочено вниманието на обществото – чуйте Неда Петрова, директор на Комплекса.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53