Какво изпитва човек под въздействие на изкуството, пита Максимилиан в една "Флорентинска нощ". В търсене на отговора той преминава през историите за любов и трудности, в които го впуска сюжетът на новия анимационен филм на Пенко и Сотир Гелеви.
"Флорентинска нощ" е написан по мотиви от незавършения едноименен роман на Хайнрих Хайне и от "Сонатата на дявола“ на Жерар дьо Нервал. На пръв поглед в сюжета са вплетени две отделни истории – тази на скулптора Максимилиан и тази на Виола и Филип от музикалния град, която излиза от книга и се развива точно толкова приказно, но филмът всъщност разказва много повече. Чрез средствата на анимацията и музиката той навлиза във вътрешния свят на човека и свири върху тънките струни на човешката психика. Композитор на "Флорентинска нощ" е Румен Бояджиев-син, а анимацията е дело на Благой Димитров.
Макар музиката да говори силно и дори наравно с всяко друго изразно средство във филма, където дори самият Ференц Лист изиграва своята роля, декорите във "Флорентинска нощ" изграждат голяма част от внушенията в него.
"Пенко е виновен за това, той нарисува няколкостотин картини. Те са чудесни и дават много характер и настроение, което беше необходимо, за да разкажем историята. Защото тази история не може да се разкаже без настроение, без да вникнем в състоянието на героите, които през цялото време изпадат в най-различни състояния поради събитията, които се случват покрай тях и с тях. За нас това е важно – да разказваме настроения и истории, да разказваме какво чувстват героите, да се опитваме да ги разберем. Понякога не успяваме съвсем, но и това според мен е добре“, каза в "Артефир" сценаристът и режисьор на филма Сотир Гелев.
"Аз не възприемам нещата като предизвикателство“, казва обаче Пенко Гелев, художник и продуцент на филма. За него пресъздаването на епохата на романтизма е преди всичко любопитна и приятна работа.
Историите във филма са именно от тази епоха. Пенко и Сотир Гелеви проявяват интерес към течението на романтизма в европейското изкуство и го изследват.
"Много интересни събития се случват в тази епоха – и икономически, и социални... Но чисто като форма на изкуството, там има много интересни процеси, които по принцип ни интересуват. Особено немският романтизъм, интересът ни към него е от години. Просто в случая намерихме неща, които можем да превъплътим във филм и по някакъв начин да разкажем истории през един малко необичаен поглед“, добави още Сотир Гелев.
"Флорентинска нощ" спечели голямата награда за български пълнометражен анимационен филм на 18-ия Световен фестивал на анимационния филм във Варна тази година. В неделя, 16 октомври, той ще бъде представен и в рамките на кино-литературния фестивал CineLibri – от 18 часа в кино "Одеон“.
"С филма се опитваме да бъдем в противовес на агресивното кино, което ни бомбардира с много действия и послания, понякога доста подозрителни. А и вече много досадни и повтарящи се в годините“, казаха още братята Пенко и Сотир Гелеви.
Повече за тяхната "Флорентинска нощ" чуйте в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg