Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световната икономическа криза ще се задълбочава

Проф. Красимир Петров: Спестявайте, не теглете кредити!

Снимка: freepik.com

76% от българите се страхуват как ще изкарат зимата, а 78% от хората казват, че се страхуват как ще се справят във финансово отношение през следващата една година, сочи проучване на Агенция "Тренд", представено на финансовия форум NEXT DiFi 2022 в София.

Международният валутен фонд предупреждава за сериозна продоволствена криза, пред която е изправен светът. Как рефлектират световните икономически сътресения у нас и ще се влошава ли тенденцията за увеличаване на инфлацията?

“Световната икономическа криза ще се задълбочава. Имаме сериозна макроикономическа криза, която е свързана с Covid, която се влошаваше, преди изобщо да дойде тази нова продоволствена криза, която е частично причинена от сериозните повишавания на торовете, говорим за между 5- и 10-кратни увеличения на торовете, които по необходимост водят до повишаване на световната продукция и значително качване на цените на храната, което неизбежно води до всеобщо обедняване на световното население“, казва в “Нашият ден“ проф. Красимир Петров, преподавател по макроикономика, пари и банкиране и специалист в бизнес цикли и финансови кризи.

У нас…

Инфлацията ще се ускорява като цяло, цените ще растат. Това ще понижи стандарта на живота на българите, тъй като те ще бъдат принуждавани все повече да орязват другото си потребление – стоките от втора и трета необходимост.

Хората имат сериозни опасения и трябва да вземат мерки. Хората не обичат фразата “затягане на коланите“. Това е единственият смислен отговор за посрещане на предстоящата криза. Всяко семейство трябва да има бюджет, трябва да има приходи и разходи. Трябва да седнат и перо по перо, особено ако са семейство, да видят къде, в кое перо могат да си свият разходите или да намират заместители – на по-скъпата храна с по-евтина и на намаляване на потреблението на ток или на вода. Просто трябва да има бюджет, който да се гледа всяка седмица под лупа и да се държи строга отчетност на парите и на финансите“, съветва той в интервю за БНР.

Кредитите – сега ли е моментът?

“Това е груба грешка при идване на криза. При предстояща криза най-добрият вариант е не да сте с 20 000 на кредит, не да сте на нула без кредит, а да сте с готови пари настрани. Важно е да имате мазнинка отстрани, която да ползвате, когато времената станат тежки“, предупреждава той и акцентира:

Благоразумието изисква хората да имат значителни спестявания“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44