Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 10-16 октомври

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 10 до 16 октомври. Това са някои от акцентите в предаването от 16 октомври:

“Всички последни неща“ е първата книга на философа Валентин Калинов. “Първоначално исках да напиша книга за унищожението на човека. Но когато започнах да пиша, от унищожението не остана много. Останаха, по-точно казано, тези неща, тоест всички последни неща. Само за тях си струва да се говори, и за нищо друго”, пише за книгата Калинов.

В галерията на Съюза на българските художници на "Шипка" 6, в три от залите на първия етаж, се представя изложбата "7 – извън трафика". Куратор и автор на идеята е проф. Станислав Памукчиев. Това е ново експериментално развитие в практиките на кураторските изложби, като проектът се доверява на артистичната активност и опита на седем визуални артисти, всеки от които има запомнящи се и новаторски представяния през годините. Кураторите са Красимир Русев, Иво Бистрички, Симеон Стоилов, Правдолюб Иванов, Генадий Гатев, Венелин Шурелов и Петер Цанев.

На 13 октомври започна 12-ото издание АСТ Фестивала за свободен театър. Спектаклите ще продължат до 30 октомври под мотото "Директно включване". В рамките на фестивала гостуват пет чуждестранни представления на едни от най-предизвикателните изгряващи световни артисти – Игор Шугалеев (Беларус), Родриго Батиста (Бразилия), Inflexions (Франция), Нея Томшич (Словения) и Мерседес Педроче (Испания). Българската програма включва впечатляващо жанрово и тематично разнообразие и се състои от осем спектакъла, три танцови филма и специалния формат "Show and Tell", в който ще бъдат представени български трупи и проекти в развитие.

Преди месец анимационният филм "Флорентинска нощ" на братята Сотир и Пенко Гелеви получи голямата награда на 28-ия Световен фестивал на анимационния филм във Варна. В конкурсната програма тогава участваха над 85 филма. Сотир Гелев е режисьор на "Флорентинска нощ“, Пенко Гелев е продуцент и художник, Румен Бояджиев – композитор. Основна тема във "Флорентинска нощ“ е любовта, както и трудностите и пречките, които тя среща по пътя си. Сценарият е написан по мотиви от творби на Хайнрих Хайне и Жерар дьо Нервал. Филмът е съставен от две отделни истории, вплетени паралелно в сюжета.

На 13 октомври в Зала "2019″ към Градска художествена галерия-Пловдив бе открита изложба с голямоформатни скулптурни композиции на Павел Койчев със заглавие "Той и То“. Осемте произведения са съвсем нови и могат да се видят до 3 ноември 2022 г. Композициите в "Той и То“ изследват символиката в отношенията между човека и домашните животни.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 16 октомври.

Снимка – СБХ 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50