Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аманда Стерс: среща между литературата и киното

Кадър от филма „Мадам“
Снимка: cinelibri.com

Френската писателка и режисьор Аманда Стерс, носителка на Ордена за изкуство и литература на Френското правителство е един от членовете на журито на Международния литературен и кинофестивал "Синелибри" в София.

Мартин Петров, Аманда Стерс и Невена Праматарова


Тя представи пред българската публика своя роман и адаптирания по него филм "Обещания" във Френския институт в столицата. Книгата е издадена през 2016 г. и излиза през септември в превод на български от Красимир Петров. Филмът по нея е създаден през 2021 г. с участието в главните роли на Пиерфранческо Фавино, Кели Райли и Жан Рено.

"Обещания" е равносметка на един привидно пълноценен живот, но изцяло белязан от раздвоение между две родини, два езика, две имена и две същности на героя, които той не успява да съвмести и примири. Животът му е обречен на разочарования и угризения, прекалено обсебен от утрешния ден, за да може да усети прелестта на днешния.

"Обещания" е филм за обещанията, които правим и съжалението, че не сме могли да ги осъществим, споделя Аманда Стерс.


Тя разказа в "Артефир" за вълнуващата среща между литературата и киното в два от нейните филми – "Обещания" (2021) и "Мадам" (2017) с прожекции в рамките на "Синелибри" в София.

Кадър от филма „Обещания“
Аманда Стерс е псевдоним на Аманда Кефелек-Маруани – френска писателка, драматург, сценарист и режисьор. Родена е през 1978 г. в Париж. Автор е на повече от десет романа, преведени на 14 езика, сред които "Моето място на снимката", "Мадлен", "Остатъкът от нашия живот", театрални пиеси, творби за деца. Адаптира за голям екран и режисира няколко от романите си, сред които "Ще ти липсвам" (2009), "Светите земи" (2017) и "Обещания" (2021). Живее в Лос Анджелис с двете си деца от актьора Патрик Брюел.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46

Премиерният спектакъл "Обадете се по-късно – в кома съм" под режисурата на Теди Москов

 "Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично положение (Кома)".   Комедията, режисирана от Теди Москов, ще се играе тази вечер от 19:30 ч. Преводът на пиесата е дело на Михаела Кацарова. Сценограф е Свила Величкова. Ролите изпълняват..

публикувано на 20.12.24 в 15:03
Сцена от спектакъла

"Крадецът на праскови" оживява на оперна сцена

"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в Камерна зала на Софийската опера и балет. Музиката е на проф. Благовеста Константинова , за която това е оперен дебют, а либретото е на Цонка Великова. Хрисимир Дамянов и Силвия Тенева..

публикувано на 20.12.24 в 14:47

Неостаряващите приказки на Оскар Уайлд с илюстрации на Ясен Гюзелев

Приказките на Оскар Уайлд не остаряват и продължават да са любимо четиво на поколения почитатели на словесното му майсторство. Те притежават притегателна сила, очарование и мъдрост. Наскоро се появи ново издание на "Всички приказки на Оскар Уайлд" силюстрации на Ясен Гюзелеви внов превод на Жечка Георгиева. Книгата включва двата сборника "Щастливия..

публикувано на 20.12.24 в 11:20