"Цветът е своеобразен културно-исторически код и следвайки го, навлизаме директно в сърцевината на всички аспекти от живота на обществото" – пише в своето мащабно изследване "Цветът в културата" д-р Вяра Попова от Института по философия и социология на БАН.
"Започвам още от предисторическите времена, позовавайки се на антрополога и етнограф Виктор Търнър, който изследва древно племе. Първите цветове в човешката история са червено, бяло и черно и още тогава цветът е символ. Древните гърци възприемат цвета преди всичко като енергия на излъчване, сгъстяване и разреждане на материята. Тоест разбирането за цвета все още не се променя съществено, а се развива и модулира."
Според д-р Вяра Попова през Средновековието правилата за използването на цветовете са изключително строги, те изобразяват йерархията в обществото и статута на човека. Голямата промяна в разбирането на цвета обаче настъпва с откритията на Исак Нютон, който доказва основните цветове от физическа гледна точка.
"Леонардо да Винчи вероятно е първият, който пише трактат за живописта. Той е флорентинец, за него е важна формата и перспективата. Той е първият, който прилага теорията за перспективата в живописта. Географското положение също се оказва важно за използването на цвета в изкуството. Средата, която обитаваме, формира възприятието."
Още за изследването на д-р Вяра Попова чуйте в "Какво се случва".
Снимка – изд. Фабер
Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от 600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..
В Драматичния театър "Рачо Стоянов" - Габрово тази вечер ще бъде излъчен документалният филм на Владислав Андонов, посветен на 95-ата годишнина от създаването на Габровския театър. Прожекцията е благотворителна и събраните средства ще бъдат дарени на Националната гимназия по приложни изкуства "Тревненска школа" в град Трявна. Сградата на гимназията..
Френският институт в България отдава заслужена почит на трима изключителни братя, родени в началото на XX век в крайдунавския град Русе. Събитията, организирани на 12 и 13 май в София и продължаващи на 14 май в Русе – родното място на семейство Канети – са своеобразно културно пътешествие, съчетаващо литературни четения, срещи, прожекции, изложба и..
Тази година Перник ще бъде кино от 27 юни до 1 юли. В Двореца на културата в града фестивалът ще представи 242 филма в конкурсните си програми, които селекционна комисия подбра от 5520-те кандидатствали филмови продукции от общо 127 държави или общо 1713 часа нови български и международни киноленти. В рамките на фестивалните дни жури от международно..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес. Преводач е Калин Коев. В "Седем вечери" Борхес, подобно на Сервантес, е читател, който разказва, коментира, обобщава чужди текстове. Както в много други случаи, така и тук четенето при него се..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg