Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветът като код

"Цветът е своеобразен културно-исторически код и следвайки го, навлизаме директно в сърцевината на всички аспекти от живота на обществото" – пише в своето мащабно изследване "Цветът в културата" д-р Вяра Попова от Института по философия и социология на БАН.

"Започвам още от предисторическите времена, позовавайки се на антрополога и етнограф Виктор Търнър, който изследва древно племе. Първите цветове в човешката история са червено, бяло и черно и още тогава цветът е символ. Древните гърци възприемат цвета преди всичко като енергия на излъчване, сгъстяване и разреждане на материята. Тоест разбирането за цвета все още не се променя съществено, а се развива и модулира." 

Според д-р Вяра Попова през Средновековието правилата за използването на цветовете са изключително строги, те изобразяват йерархията в обществото и статута на човека. Голямата промяна в разбирането на цвета обаче настъпва с откритията на Исак Нютон, който доказва основните цветове от физическа гледна точка.

"Леонардо да Винчи вероятно е първият, който пише трактат за живописта. Той е флорентинец, за него е важна формата и перспективата. Той е първият, който прилага теорията за перспективата в живописта. Географското положение също се оказва важно за използването на цвета в изкуството. Средата, която обитаваме, формира възприятието."

Още за изследването на д-р Вяра Попова чуйте в "Какво се случва".

Снимка – изд. Фабер

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Молев

Литературният превод като имитиращ продукт

"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния отпечатък, който преводачът оставя в текста, и останалите добре познати ни ябълки на раздора в караниците около превода, като че ли все по-често се налага да си задаваме въпроса не дали един превод е..

публикувано на 08.02.25 в 12:45
Проф. д-р Минка Златева

Проф. Минка Златева представя "Ретроспекции към публичната комуникация"

"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование. "След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във..

публикувано на 08.02.25 в 09:30
Уил Кокръл

Книга-разследване на американския журналист и писател Уил Кокръл

Как Еверест – връх първоначално обявен за невъзможен за изкачване, след това принизен до просто самоубийствен, се превръща във възможност, от която хиляди хора могат да се възползват? Отговорът на този въпрос търси американският журналист и писател Уил Кокръл в своята книга " Еверест ООД". Авторът прави над 120 интервюта с професионални..

публикувано на 08.02.25 в 08:05

Българо-британската продукция "Дяволски игри" тръгна по кината

Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри"  – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..

публикувано на 07.02.25 в 17:00

"Взрив" – спектакъл за тийнейджърите, но и за родителите

Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..

публикувано на 07.02.25 в 16:35