Представлението "Сцени на разсъмване" е изградено от личните преживявания на екипа, с текстове и провокации в писма на Цвета Софрониева (писател, драматург и физик). Представлението е оратория за човешката безпомощност, за страха от загубата на човека до нас, за копнежите и илюзиите, и за силата и утехата на пробуждането. За да осъзнаем реалността, която живеем, и да я приемем или променим.
"Сцени на разсъмване" е въведение в актуалната умора и постоянната тревожност през документално базирани сцени и монолози, бързо променящи се фрагменти от спомени, сънища, мечти в тяхната възможност или невъзможност.
"Сцени на разсъмване" е и среща с неизвестното в опит за близост и разбиране, на себе си и на другия. Между съня/спомен и кризата на предстоящия ден е моментът, в който се случва проясняването. Истината, която изплува като момент на разсъмване.
Как участвам в света като своя реалност? И кое наричам реалност? Как да разпознавам собствените си чувства и да ги легитимирам? В какво се превръща способността ми за чувстване? В какво се превръща това, което наричам "любов"?
"Emergency Theater Foundation е неправителствена организация, която създава пространство за изследване на вътрешната сцена на човека, в търсене на личностна идентификация и реализация в социалния и културен свят. Изследване на обществените рани и тяхното третиране през артистични акции, дискусии и представления.
Художествените форми и израз търсим в перформативните лекции и дискусии, документалния и авторски театър, пърформанс, терапевтичен театър, театрални инсталации. Драматургията ни е пресечна точка между класически и съвременни произведения с документално базирани текстове. Създаваме нашите артистични продукти чрез групов процес-ориентирани методи и чрез преливане на формите, които владеем.
Името на фондацията произлиза от Emergency Room (Спешно отделение), което в медицината представлява място за животоспасяващи интервенции. Ние се обединяваме около усещането за спешност (sense of urgency), което да доведе до облекчаване на симптомите в наболелите зони. Наши инструменти са различните форми на съвременното изкуство, така и общия морал, личната отговорност и изразите на толерантност."
Следващите представления на "Сцени на разсъмване" са на 18 и 19 ноември, в Националния студентски дом, София, от 19.30 ч.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg