Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дмитрий Хворостовски – орисан да побеждава

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 16 октомври музикалният свят си спомни за Дмитрий Хворостовски. Почете неговия 60-и рожден ден, уви пет години след като знаменитият баритон си отиде от този свят. Никой обаче не говори за него в минало време, защото почитателите му знаят: Хвороствоски е орисан да побеждава!

"Едва на няколко десетилетия се появява оперен артист, който мигновено привлича вниманието на световната критика. Той сякаш изникна от нищото, а на следващия ден вече се надпреварваха кой по-напред да го ангажира", пишат в Ню Йорк Таймс след безапелационната победа на Хворостовски на конкурса в Кардиф през 1989 г.

"Има оперомани, които търпеливо, понякога с години чакат появата на артист, който да ги доведе до пълен сценичен екстаз. На него те отдават цялото си обожание. Без съмнение Хворостовски е точно такъв и гласът му те оставя безмълвен", твърдят от страниците на авторитетното издание.

Светът е в краката на Дима след победата в Кардиф. В Таймс отбелязват: "Хворостовски вероятно е първият руски певец, който почти мигновено завладя световните сцени. И журито, и публиката не вярваха нито на очите, нито на ушите си. Бяха като омагьосани. В плен на невероятен красавец, с подкупваща усмивка и блясък в очите. Дарен свише с глас, който докосва дълбините на душата…"

Близо четвърт век Дмитрий Хворостовски изправяше на крака публиката в най-престижните световни театри. Само в МЕТ спектаклите са над 180.

Ненадейно го връхлита коварна болест, когато е на върха на славата.

Връхлита го в най-щастливите мигове от неговия живот, открил жената на мечтите си.

Последният спектакъл на Дмитрий Хворостовски е на 29.11.2016 г. в Щаатсопер, Виена. Пее Жермон в "Травиата". В съботната вечер (22 октомври) може да се насладите на Вердиевия шедьовър в записа за Philips от 1992. Партньори  на Хворостовски са Кири Те Канава и Алфредо Краус в главните роли. Зубин Мета ръководи хора и оркестъра на Майските музикални тържества във Флоренция.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският хор на БНР

Детският радиохор – сред финалистите на Международния хоров конкурс "Нека пеят народите" 2024

На 6 октомври вечерта от 20.00 часа българско време очакваме с трепет развоя от музикалната надпревара на "Нека пеят народите" – престижният международен хоров конкурс! Отново имаме български финалист и този път това е Детският хор на БНР с главен диригент маестра Венеция Караманова . Конкуренти на нашия състав са Хор на момичетата от Копенхаген..

публикувано на 05.10.24 в 16:50

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние". Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на..

публикувано на 05.10.24 в 08:05

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон – сопран •..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15