Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галерия “Възраждане“ е между "Земята и небето" с изложбата на Стела Стефанова

Снимка: vazrazdane-gallery.com

На 25.10.2022 г., вторник, от 18:00 ч. галерия “Възраждане“ в Пловдив кани на изложба живопис „Между земята и небето“ на Стела Стефанова. Творбите ще могат да се разгледат на живо, в салона на галерията, и на сайта на фейсбук страницата на галерията през следващите три седмици – до 14.11.2022 г.

Стела работи предимно с дърво, което бива изрисувано, резбовано и довършено с всевъзможни други предмети, които доопределят концепцията на творбата.

“Стела е за първи път в нашата галерия. Това е нейната първа изложба. Тя работи само върху дърво. Тя смята, че дървото дава много повече възможности за изява от платното. Това е много трудоемка работа, защото тя трябва да бъде дърводелец, дърворезбар и да приключи като живописец, изобщо трябва да прояви много дарби. Учудващо е как такава млада жена намира сили, явно е много подплатена духовно, за да може да прави тези “дървени приказки“. Това са едни метафори, с които тя визуализира своите образи и форми. Това е много трудна работа. Винаги съм смятала, че това е по-мъжка професия, а ето, че го прави една деликатна жена и то с много голям успех“, казва в ефира на “Нашият ден“ галеристката Краси Алексиева.

“Насочих се към дървото съвсем случайно, започвайки изобщо да вървя по пътя на изобразителното изкуство и да бъда художник. Вдъхновиха ме едни дървени пана, които случайно видях в една къща. Тъй като имах налични дъбови дъски от един стар покрив на една мелница, си казах, че това е материалът, който може да ме вдъхнови и да започна да рисувам върху него. Когато започнах да го шлайфам, отдолу излизаше много интересен цвят и релеф, полагайки картината върху него се получаваше много добър ефект. Постепенно започна с изрязването, излизайки от правоъгълните рамки.


“Работя предимно върху естествено състарен дървен материал, който има своите деформации от времето. Имам желание да му вдъхна нов живот и той да продължи да живее чрез моите картини. Да не е просто едно изхвърлено дърво, което ще отиде за изгаряне, а да продължи да живее. Понякога използва и счупени дъски, изобщо не променям това счупване или пък дупка от пирон, тя продължава да стои в картината“, споделя авторката Стела Стефанова в интервю за БНР.

Стела Стефанова е родена в Пловдив през 1979 г. Има висше техническо образование, работила е в сферата на рекламата и вътрешния интериор. От 2018 г. е член на Дружеството на пловдивските художници. Спечелила е второ място в Бианалето "Наив България 2021". Има самостоятелни изложби, участия в сборни експозиции и проекти в Пловдив, София, Варна, Велико Търново, Братислава (Словакия); участвала е в майсторски клас на Ян Глозик.Събитието се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


Снимки: vazrazdane-gallery.com

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Списаревски (1916 –1943)

Списаревски и героизмът на българската авиация

"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Приключи Международният конкурс за хайку "Мая Любенова"

Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..

публикувано на 17.04.25 в 16:17
Златко Паунов

Скулпторът Златко Паунов: Да пътуваш, твориш и даряваш по инстинкт

В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..

публикувано на 17.04.25 в 11:31
Николай Панайотов

Рисуването е моето мислене – формата изпреварва идеята

Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..

публикувано на 17.04.25 в 08:55
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов събира дворцовите драми в българската история в една книга

"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов.  В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..

публикувано на 16.04.25 в 16:25