Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спектакълът "Чудна случка с куче през нощта" на Драматичния театър в Скопие закри фестивала РУТА

Снимка: dramski.teatar.skopje

От 14 до 19 октомври Драматичният театър в Скопие беше домакин на десетия фестивал РУТА, организиран от Регионалния съюз на театрите - Ruta Grupa Triglav, на който бяха представени най-добрите и най-награждавани спектакли от театрите от региона. Фестивалът е създаден през 2019 г. от Драматичния театър Скопие заедно с пет водещи театъра от съседните страни – от Драматичния театър в Белград, Камерния театър 55 от Сараево, Театър "Улисис" от Загреб, Местния театър в Любляна и Градския театър в Подгорица.

Идеята на РУТА е на всеки два месеца фестивалът да се провежда в един от шестте театъра и да показва най-добрата театрална продукция. Пандемията промени плановете и едва сега, в средата на октомври, Драматичният театър в Скопие за първи път беше домакин на фестивала. На македонска сцена бяха представени спектаклите "Кой се страхува от Вирджиния Улф" на реж. Ленка Удовицки, копродукция на театър "Улисис" и Белградския драматичен театър, комедията "Мирна Босна" от Сараево, кабарето "Уморените коне ги убиват, нали?" на режисьора Кокан Младенович, белградският прочит на "Диво месо" по текста на македонския драматург Горан Стефановски и спектакълът на Театъра от Любляна "Героини" на Овидий.


Представлението "Чудна случка с куче през нощта" на домакините от Драматичния театър в Скопие закри фестивала. Става въпрос за един атрактивен спектакъл, който говори за различността, но и за способността ни да приемаме другите и да се учим от тях. Чуйте какво казаха за това представление македонската режисьорка Зоя Бузалковска и актьорът Дамян Цветановски, който влиза в главната роля на Кристофър от адаптацията, направена по едноименния роман на Марк Хадън.

Снимки: ФС на Драматичния театър - Скопие
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32