Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Мария Петрова

Телемедицина – законодателство и нормативна регулация

В България липсва регламент как се води здравен запис и медицинско досие

Мария Петрова
Снимка: Ани Петрова

Медицината от разстояние и провеждане на лекарска консултация онлайн изискват нуждата от споделеното медицинско досие. Обикновено дигиталният здравен картон съхранява и защитава информацията и дава възможност за споделяне при нужда за по-точно диагностициране. В много от страните по света телемедицината и електронният здравен картон отдавна са намерили своето активно приложение в здравната система.

"Ние сме единствената европейска държава, в която няма никакъв регламент за това как се води здравен запис, какво е медицинско досие. Това поражда проблеми и за лекарите и за пациентите и не дава възможност да реализираме електронното здравеопазване. И тази негова част, която включва телемедицината", посочва  в "Нашият ден" Мария Петрова, адвокат по медицинско право.

Електронното здравеопазване може да запуши пробойните на здравната система

Често пациенти споделят, че в епикризите им пише не точна информация, за да се ползва определена клинична пътека, която дава достъп до определени изследвания или болничен престой.

"Когато имаме такава опороченост на входните данни, няма как да искаме качество при изхода, за това няма добър анализ на нещата, които се случват в сферата на здравеопазването. Затова няма и адекватен бюджет, защото не знаем реално къде и за какво харчим пари", твърди Мария Петрова.

Интернет магазин ли е телемедицината?

Напредващото в технологиите общество и предизвикателствата, които пандемията ни донесе, трябва категорично да се замислим, че правната рамка трябва да обслужва обществения интерес. Една голяма част от услугите, които се предоставят от телемедицината, страдат от порока, че са абсолютно нерегулирани.

"Такъв тип платформи и такъв вид предлагане на услуги, освен регулирани в закон, трябва да се регулират с изменения в Закона за здравето. Трябва да се доразвие нормативната уредба в една наредба, като подзаконов нормативен акт и там ясно и категорично да се опишат общите условия и правилата, при които ще се прилагат съответните видове услуги. Защото едно е да говорим за диагностика, друго е да говорим за рехабилитация, трето е да говорим за терапии и лечение или профилактика", посочва експертът по медицинско право.

Целия разговор с Мария Петрова можете да чуете в звуковия файл. 

Снимка – Ани Петрова, БНР
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58