Първата книга на Валентин Калинов (1992) трудно може да бъде определена жанрово, но е със сигурност една от тези, които предизвикват интерес и се четат с любопитство. Наречена е "Всички последни неща" и съдържа 24 части, като първата от тях се нарича "изход", а последната "начало на света".
Валентин Калинов е завършил Философия и Психология в СУ "Св. Климент Охридски" и преподава и превежда хуманитаристика, но в първия си литературен опит отказва да въвлича философията. Играта, иронията, езиковата и стилова свобода, провокацията са основните "съставки" на тези барокови в изказа авторови… да ги наречем "монолози", които обаче са така диалогични, така увличат читателя с вътрешната си динамика, че без да усети, може да влезе в задочен спор с автора, а може и да се съгласи с него с искрен смях. Но няма да остане безразличен.
А ето как самият Валентин Калинов е определил "Всички последни неща" в бележката за книгата: "Първоначално исках да напиша книга за унищожението на човека. Когато започнах да пиша, от унищожението на човека не остана много. Останаха, по-точно казано, тези неща, тоест всички последни неща. Само за тях си струва да се говори, и за нищо друго. Някои от главите в тази книга са посветени на детството, други на проблемите на семеизпразването у човека, трети на това, което се нарича любов. Също и на онова, което се сънува денем и нощем. Всички до една, разбира се, са посветени на смъртта, защото писането е разговор с мъртвите. А и без това мъртвите са навсякъде."
Впрочем книгата завършва така: "На любовта трябва да бъде даден шанс".
Представянето е на 28 октомври в книжарница "Гринуич" от 19 ч. с участието на Александър Кьосев и Радослав Чичев.
Чуйте Валентин Калинов.
Снимка – Жанет 45
В Пловдив, в галерия "Дяков", тази вечер се открива изложба на Даниела Русева. Художничката работи в областта на графиката, живописта и рисунката. Нарекла е изложбата си "...моят азбучник...или, когато мама пишеше писма". В своята експозиция Русева е изобразила всяка буква от азбуката, често с предмети или символи, чието име започва със съответната..
Спасението, което театърът предлага, често е пречистващ смях. Точно както е в премиерния за Пловдивския драматичен театър "Н.О. Масалитинов" спектакъл "Берлин, Берлин". Той ще се играе на 9 и 10 май . Ако комедията е трагедия, погледната от дистанцията на времето, то в пиесата на Жералд Сиблерас и Патрик Одекьор през много смях се разказва..
В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей". Поети от Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Турция, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери. По време на откриващата вечер ще бъде връчена голямата награда "Орфей" – за изключителен принос към поезията,..
Преди 11 май, когато Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) чества своя патронен празник, а библиотекарите в България празнуват професионален празник, в "Артефир" гостува директорката на НБКМ и председател на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА) доц. д-р Калина Иванова. Доц. Иванова използва част от..
В "Нашият ден" разговаряме с Мона Чобан , писателка, и собственик на къща за гости в село Змиево в Родопите. Тя е автор на книгите "Сексът не е повод за запознанство", "Доста" и "Париж 18", живяла е в Париж и Москва, а днес намира вдъхновение сред българската природа. Какво сподели Чобан за писането, гостоприемството, родопските легенди, живота..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg