Днес (26 октомври) ще бъде представена премиерата на най-новото танцово представление на компания "Дерида" – "Back". В центъра на съвременния танцов пърформанс са примитивните импулси, които се захранват от подсъзнанието, а физическият контакт между двете тела на танцьорите Симона Тодорова и Николай Райчев овладява гравитацията им в геометрична сплав.
"Back" е двупосочно пътуване от индивидуалното към колективното, от бялото към черното, от войната към любовта, от терзанията на душата към блаженството. Проектът е вдъхновен от буто танца – японски стил в изкуството, повлиян от силния тласък на индустриализацията и травмата в съзнанието на хората вследствие на атомната бомба над Хирошима. Как е вплетен буто танца и как са засегнати темите за войната и любовта в съвременния танцов пърформанс "Back" разказва хореографът Живко Желязков:
"Провокацията за това представление дойде от буто танца. Самото представление е на границата между живота и смъртта, подава много асоциации към зрителите, но главно е насочено към връщане към всичко, което сме преживели като общество. Преосмисляне на всичко, което се е случило. Това не е представление, което разглежда отношенията между двама души. То е многопластово. Различен е буто танца в Европа и Япония. Първоначално възниква черното буто, което се свързва със страданието, болката, страха и следва бялото буто, което фокусира вниманието върху любовта. Експресивността е изключително важна и водеща. Посоките на представлението са от бялото към черното буто и обратно."
Буто възниква през 50-те години от Тацуми Хиджиката – легендарния създател на революционната японска танцова форма "буто". "Back" е ритуал в духовен, еротичен и катарзисен вид. Представлението е двупосочно пътуване от индивидуалното към колективното, от бялото към черното, от войната към любовта, от терзанията на душата към блаженството, които изразяват танцьорите Симона Тодорова и Николай Райчев. Последният проект на Живко Желязков - "Темел" – беше вдъхновен от българската автентична музика и танц, сега се вдъхновява от японския стил, отново по музиката работи с Иван Шопов. Костюмите са на Ника Илиева.
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg