Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Back" – буто танцът в премиерата на сцената на "Дерида"

Снимка: @DERIDAstage

Днес (26 октомври) ще бъде представена премиерата на най-новото танцово представление на компания "Дерида" – "Back". В центъра на съвременния танцов пърформанс са примитивните импулси, които се захранват от подсъзнанието, а физическият контакт между двете тела на танцьорите Симона Тодорова и Николай Райчев овладява гравитацията им в геометрична сплав.

"Back" е двупосочно пътуване от индивидуалното към колективното, от бялото към черното, от войната към любовта, от терзанията на душата към блаженството. Проектът е вдъхновен от буто танца – японски стил в изкуството, повлиян от силния тласък на индустриализацията и травмата в съзнанието на хората вследствие на атомната бомба над Хирошима. Как е вплетен буто танца и как са засегнати темите за войната и любовта в съвременния танцов пърформанс "Back" разказва хореографът  Живко Желязков:

"Провокацията за това представление дойде от буто танца. Самото представление е на границата между живота и смъртта, подава много асоциации към зрителите, но главно е насочено към връщане към всичко, което сме преживели като общество. Преосмисляне на всичко, което се е случило. Това не е представление, което разглежда отношенията между двама души. То е многопластово. Различен е буто танца в Европа и Япония. Първоначално възниква черното буто, което се свързва със страданието, болката, страха и следва бялото буто, което фокусира вниманието върху любовта. Експресивността е изключително важна и водеща. Посоките на представлението са от бялото към черното буто и обратно."

Буто възниква през 50-те години от Тацуми Хиджиката – легендарния създател на революционната японска танцова форма "буто". "Back" е ритуал в духовен, еротичен и катарзисен вид. Представлението е двупосочно пътуване от индивидуалното към колективното, от бялото към черното, от войната към любовта, от терзанията на душата към  блаженството, които изразяват танцьорите Симона Тодорова и Николай Райчев. Последният проект на Живко Желязков - "Темел" – беше вдъхновен от българската автентична музика и танц, сега се вдъхновява от японския стил, отново по музиката работи с Иван Шопов. Костюмите са на Ника Илиева.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хелоуин и Голяма книга на духовете на Том Егеланд

Новото издание на най-предпочитаната книга за Хелоуин "Голяма книга на духовете" излиза в интригуващ том, който обединява таланта на норвежкия писател Том Егеланд - един от най-четените писатели днес и красивите цветни илюстрации на големия  илюстратор на книги Мариус Ренберг. "Поглеждали ли сте всяка вечер преди лягане под леглото, за да сте..

публикувано на 31.10.24 в 17:16

За живописта на Евгени Колев

Галерия "Астри" по неписана традиция представя новата изложба на художника Евгени Колев. Тя е назована лаконично "Живопис" и съдържа 21 картини, подредени и  представени в хронологичен ред от самия художник.  Творбите на този артист рязко се отделят от съвременната художествена сцена – технически съвършени в многослойната си живописна техника – те..

публикувано на 31.10.24 в 17:09

Премиера на новата книга на поета Захари Захариев

Поет и градинар, Захари Захариев (1989-2024) напусна твърде рано този свят, но поне успя да види втората си книга "Дзен пиян" отпечатана това лято. Той е завършил философия в Софийския университет. Първата му стихосбирка се нарича "Наръчник за митологизиране на града", 2017.  На представянето на 1 ноември в ТР "Сфумато" за "Дзен пиян" ще говорят..

публикувано на 31.10.24 в 16:54

Преиздадоха "Носорог. Плешивата певица и други пиеси" на Йонеско

Излезе дългоочакваното ново издание на сборника с пиеси на Йожен Йонеско " Носорог. Плешивата певица и други пиеси " в превод на Бояна Петрова. "Плешивата певица“, "Носорог“, "Столовете“, "Урокът“ и "Кралят умира“, събрани в настоящото издание, са без съмнение най-знаменитите и влиятелни пиеси на Йонеско – родоначалник на театъра на абсурда и негов..

публикувано на 31.10.24 в 16:27

Две изложби радват приятелите на България в полската столица

Приоритетните дейности на Българския културен институт във Варшава са свързани с подкрепа на двустранните партньорства и обмен на идеи, като институтът редовно организира културни и артсъбития в полза на по-доброто взаимно опознаване и разбиране на България и Полша и техните два народа. В навечерието на Деня на будителите в галерията на..

публикувано на 31.10.24 в 13:05