Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Back" – буто танцът в премиерата на сцената на "Дерида"

Снимка: @DERIDAstage

Днес (26 октомври) ще бъде представена премиерата на най-новото танцово представление на компания "Дерида" – "Back". В центъра на съвременния танцов пърформанс са примитивните импулси, които се захранват от подсъзнанието, а физическият контакт между двете тела на танцьорите Симона Тодорова и Николай Райчев овладява гравитацията им в геометрична сплав.

"Back" е двупосочно пътуване от индивидуалното към колективното, от бялото към черното, от войната към любовта, от терзанията на душата към блаженството. Проектът е вдъхновен от буто танца – японски стил в изкуството, повлиян от силния тласък на индустриализацията и травмата в съзнанието на хората вследствие на атомната бомба над Хирошима. Как е вплетен буто танца и как са засегнати темите за войната и любовта в съвременния танцов пърформанс "Back" разказва хореографът  Живко Желязков:

"Провокацията за това представление дойде от буто танца. Самото представление е на границата между живота и смъртта, подава много асоциации към зрителите, но главно е насочено към връщане към всичко, което сме преживели като общество. Преосмисляне на всичко, което се е случило. Това не е представление, което разглежда отношенията между двама души. То е многопластово. Различен е буто танца в Европа и Япония. Първоначално възниква черното буто, което се свързва със страданието, болката, страха и следва бялото буто, което фокусира вниманието върху любовта. Експресивността е изключително важна и водеща. Посоките на представлението са от бялото към черното буто и обратно."

Буто възниква през 50-те години от Тацуми Хиджиката – легендарния създател на революционната японска танцова форма "буто". "Back" е ритуал в духовен, еротичен и катарзисен вид. Представлението е двупосочно пътуване от индивидуалното към колективното, от бялото към черното, от войната към любовта, от терзанията на душата към  блаженството, които изразяват танцьорите Симона Тодорова и Николай Райчев. Последният проект на Живко Желязков - "Темел" – беше вдъхновен от българската автентична музика и танц, сега се вдъхновява от японския стил, отново по музиката работи с Иван Шопов. Костюмите са на Ника Илиева.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59
Янислав, Надин, Борислав Вълов /ЕЙ БО/, Мария и Марта

Тийнейджърът в мен: Борислав Вълов

ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът  Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..

публикувано на 17.01.25 в 15:49