С начина си на общуване, с езика, който използваме, създаваме реалността, в което живеем
Разговорът е част от поредицата, започнала с новия сезон "Жените – първа линия или ариергард"
Преди точно една година с Мария Николова проведохме разговор за езика на политиците, за скритите послания в речта и поведението им. Отворихме и темата за политически PR и неговото влияние върху поведението на „хората на деня“. В този втори разговор подновихме темата с нова гледната точка.
Два са инструментите, чрез които съществуващият свят може да бъде превърнат в обитаемо човешко пространство – законът и езикът. За да можем да живеем заедно и да управляваме ефективно житейските си проекти, е необходимо да развием способност за убедително говорене, но и способност за приемливо социално поведение. Всеки път когато говорим за стереотипи, за предразсъдъци, за насрещно поведение, което определяме като неприемливо, трябва да знаем, че с начина си на общуваме, с езика, който използваме, създаваме реалността, в която живеем.
А когато говорим за присъствието на жените в политиката, това е още по-осезаемо и още по-важно. Не квотният принцип ще защити правата на жените, а разумното обговаряне на възможностите, капацитета, компетентността. Ако езикът ни издава пренебрежение, недоверие, подценяване, никакъв административен механизъм за обезпечаване на равенство между половете няма да сработи.
Жените всъщност нямат административен инструмент за обезпечаване на равнопоставеност, просто трябва да им се предостави възможност да докажат своите умения и компетентност.
Снимка – Pixabay
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg