С начина си на общуване, с езика, който използваме, създаваме реалността, в което живеем
Разговорът е част от поредицата, започнала с новия сезон "Жените – първа линия или ариергард"
Преди точно една година с Мария Николова проведохме разговор за езика на политиците, за скритите послания в речта и поведението им. Отворихме и темата за политически PR и неговото влияние върху поведението на „хората на деня“. В този втори разговор подновихме темата с нова гледната точка.
Два са инструментите, чрез които съществуващият свят може да бъде превърнат в обитаемо човешко пространство – законът и езикът. За да можем да живеем заедно и да управляваме ефективно житейските си проекти, е необходимо да развием способност за убедително говорене, но и способност за приемливо социално поведение. Всеки път когато говорим за стереотипи, за предразсъдъци, за насрещно поведение, което определяме като неприемливо, трябва да знаем, че с начина си на общуваме, с езика, който използваме, създаваме реалността, в която живеем.
А когато говорим за присъствието на жените в политиката, това е още по-осезаемо и още по-важно. Не квотният принцип ще защити правата на жените, а разумното обговаряне на възможностите, капацитета, компетентността. Ако езикът ни издава пренебрежение, недоверие, подценяване, никакъв административен механизъм за обезпечаване на равенство между половете няма да сработи.
Жените всъщност нямат административен инструмент за обезпечаване на равнопоставеност, просто трябва да им се предостави възможност да докажат своите умения и компетентност.
Снимка – Pixabay
"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..
Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа. Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..
На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg