Белимел се намира на брега на река Огоста, на 23 км. от град Монтана по посока на общинския си център град Чипровци и в него живеят около 200 жители.
Предполага се, че селището е възникнало през 9-11 век. Съществуват и две различни становища за произхода на името Бели мел – според едното то означава "бял сипей" (натрошена скала) или от "мел" (креда), "бял тебешир". В османските регистри селото фигурира като Белмен или Белмел.
Според запазено предание, преди повече от 300 години, село Белимел е било разположено на другия бряг на реката, в равнинна местност, която и до днес хората наричат Селището. Но реката придошла и заляла къщите, а хората се преселили на високия бряг. Възможно е тази история да е действителна, но първото изчезване на селото съвпада по време с избухването на Чипровското въстание през 1688 г. Това съвпадение води до още една хипотеза – селото било опожарено при потушаването на въстанието, а по-късно възникнало на днешното място.
Селото се споменава в османски финансов документ през 1666 година като село Белима, в което има 21 къщи. Към 1800 година в селото къщите вече са 40, а 7 години по-късно селото е с 200 къщи и 700 жители.
Белимел е родно село на предводителя на Върбанпеновото въстание от 1837 г. – Върбан Пенов. Смята се, че Върбан е прототип на Вазовия герой Славчо Белимелеца от разказа "Белимелецът". Като председател на Берковския окръжен съд Иван Вазов не веднъж е посещавал селото.
Още за миналото и настоящето на Белимел – в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg