Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китното и героично село Белимел

4
Снимка: Валери Леков

Белимел се намира на брега на река Огоста, на 23 км. от град Монтана по посока на общинския си център град Чипровци и в него живеят около 200 жители.

Предполага се, че селището е възникнало през 9-11 век. Съществуват и две различни становища за произхода на името Бели мел – според едното то означава "бял сипей" (натрошена скала) или от "мел" (креда), "бял тебешир". В османските регистри селото фигурира като Белмен или Белмел.


Според запазено предание, преди повече от 300 години, село Белимел е било разположено на другия бряг на реката, в равнинна местност, която и до днес хората наричат Селището. Но реката придошла и заляла къщите, а хората се преселили на високия бряг. Възможно е тази история да е действителна, но първото изчезване на селото съвпада по време с избухването на Чипровското въстание през 1688 г. Това съвпадение води до още една хипотеза – селото било опожарено при потушаването на въстанието, а по-късно възникнало на днешното място.

Селото се споменава в османски финансов документ през 1666 година като село Белима, в което има 21 къщи. Към 1800 година в селото къщите вече са 40, а 7 години по-късно селото е с 200 къщи и 700 жители.


Белимел е родно село на предводителя на Върбанпеновото въстание от 1837 г. – Върбан Пенов. Смята се, че Върбан е прототип на Вазовия герой Славчо Белимелеца от разказа "Белимелецът". Като председател на Берковския окръжен съд Иван Вазов не веднъж е посещавал селото.

Още за миналото и настоящето на Белимел – в звуковия файл.

Снимки: Валери Леков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10
Опашка за хуманитарна помощ в Газа, 17 март 2024 г.

Жители на Газа умират, докато се борят за достъп до храна

Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..

публикувано на 23.07.25 в 11:15

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни.  Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..

обновено на 23.07.25 в 11:10
Трънско ждрело

Жителите на Божурище и Трън се обединяват в борбата за чиста природа

Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..

публикувано на 23.07.25 в 09:29