Белимел се намира на брега на река Огоста, на 23 км. от град Монтана по посока на общинския си център град Чипровци и в него живеят около 200 жители.
Предполага се, че селището е възникнало през 9-11 век. Съществуват и две различни становища за произхода на името Бели мел – според едното то означава "бял сипей" (натрошена скала) или от "мел" (креда), "бял тебешир". В османските регистри селото фигурира като Белмен или Белмел.
Според запазено предание, преди повече от 300 години, село Белимел е било разположено на другия бряг на реката, в равнинна местност, която и до днес хората наричат Селището. Но реката придошла и заляла къщите, а хората се преселили на високия бряг. Възможно е тази история да е действителна, но първото изчезване на селото съвпада по време с избухването на Чипровското въстание през 1688 г. Това съвпадение води до още една хипотеза – селото било опожарено при потушаването на въстанието, а по-късно възникнало на днешното място.
Селото се споменава в османски финансов документ през 1666 година като село Белима, в което има 21 къщи. Към 1800 година в селото къщите вече са 40, а 7 години по-късно селото е с 200 къщи и 700 жители.
Белимел е родно село на предводителя на Върбанпеновото въстание от 1837 г. – Върбан Пенов. Смята се, че Върбан е прототип на Вазовия герой Славчо Белимелеца от разказа "Белимелецът". Като председател на Берковския окръжен съд Иван Вазов не веднъж е посещавал селото.
Още за миналото и настоящето на Белимел – в звуковия файл.
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg