Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един век българска поезия и музика в спектакъла на Елизабет Марангозова

"Трябва да подхранваме душевността, която всеки от нас носи вътре в себе си, да се грижим за нея и да я изкарваме наяве във всеки един ден, за да може да бъдем вдъхновявани от нашите будители, но и самите ние да действаме будителски на всичко около нас", смята актрисата Елизабет Марангозова. В Деня на народните будители тя и колегите ѝ Александра Лашкова, Бояна Авджиева, Тодор Беров и Явор Гаджев ще хранят душата и ще будят усещанията на публиката в Yalta Club. В 19 часа мястото ще се превърне в дом на един истински празник на будността със спектакъла "България – един век поезия и музика".

На тазгодишния 1 ноември отбелязваме 100 години от първото честване на Деня на народните будители, затова и спектакълът на Елизабет Марангозова ще отдаде почит на българската поезия и музика през това столетие. Той представлява едно пътешествие през десетилетията на ХХ и ХХI век.

Поетично-музикалните етюди, изпълнени от актьорите в представлението, ще включват стихове на поетите Александър Секулов, Борис Христов, Добри Жотев, Камелия Кондова, Яна Язова и други, които ще бъдат изненада за публиката. В симфония с тях ще звучи и пъстър букет от музикални произведения, които говорят за стилистиката на различните декади – песни, които са музикантски, разпознаваеми и представителни за всяка една епоха.

Елизабет Марангозова създава този спектакъл от любов към сцената, към лириката и музиката, към изкуството като цяло. Производното на всичко това, както казва тя, е вдъхновението, което любовта ражда, и именно то е двигателят на този спектакъл.

"Много се надявам да отзвучи ярко и ясно, като всички песни и стихове, които сме избрали, в душата на хората и наистина да усетят, че ние празнуваме всъщност това да сме будни душевно, да сме будни сетивно, да сме будни с мозъка, с рацио, и с всичко, което ни прави повече хора. Според мен това е да си буден – да си повече човек."

Актрисата е на мнение, че да бъдеш човек, при това с главно Ч, е велико, макар и да ни носи страх понякога. Спектакълът цели да ни припомни смисъла в този устрем и да докосне най-нежните и емоционални струни на човешката душа.

Словото прави човека уникален като вид, твърди Елизабет Марангозова. Неслучайно точно словото е и ключовата съставка в спектакъла "България – един век поезия и музика". То е същественият елемент, който оказва влияние и върху самосъзнанието ни.

"Изразяването на емоциите ни – най-дълбоките, възвишени и съкровени емоции, всъщност трябва да е едно от най-висшите умения и цели на това да имаме дар слово. Със сигурност на някои хора им е по-лесно, на други не толкова, но мисля, че всеки трябва да се старае към това – да изразява красота, да изразява емоция. Словото е един мотор, то е превозното средство, но източникът, точка А, е душата. Каквото и да правим в този живот – душа, любов, вдъхновение, добродетели, красиви усещания и чувства са едни от най-важните компоненти за това да бъдем полезни и удовлетворени от живота, който водим", казва още Елизабет.

Целия разговор с актрисата чуйте в звуковия файл.

"България – един век поезия и музика“ се осъществява със съдействието на Национален фонд "Култура".

Снимка – "България – един век поезия и музика“
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Христов строи "Къща от букви"

Новата книга на Иван Христов, събрала есета, рецензии и интервюта приютява ярки събития и личности от българската литература в края на двайсети и началото на двадесет и първи век. Авторът е поет, но и литературовед, музикант и журналист. "Къща от букви" е равносметка литературния живот във времената . на прехода и големите надежди, на един местен..

публикувано на 30.12.24 в 17:25

Литературата през 2024 година

Каква беше литературната през изминалата 2024 година? С кои събития ще я запомнят поетите, писатели и преводачи Ангел Игов, Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Йордан Радичков - внук и Неда Узунколева. С какво се различават личните читателски и писателски обзори от списъците с наградени през годината книги и автори и..

публикувано на 30.12.24 в 16:05
Кин Стоянов, Антон Митов и Радослав Диков (отляво на дясно)

Равносметката през погледа на Трендафил Акациев

Сериозен разговор, научно обосновани спомени и мисли за "лицето" Трендафил Акациев с Кин Стоянов – директор на програма "Христо Ботев" на БНР, и Радослав Диков – вече бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР. Кой се крие под псевдонима на поета Трендафил Акациев, създаден през 1953 година? Световни предсказания – Трендафил Акациев..

публикувано на 30.12.24 в 15:28

В компанията на "Рижият котарак"

Делничните, трудно забележими прояви на магията, на фантастичното и чудното, дори на странното, откриваме в сборника на Мартин Колев. В него 16 забавни, почти реални и мъничко магични разкази ни отвеждат до планинско градче, където желанията се сбъдват, но не по познатия от приказките начин. Те тръгват от света, който ни заобикаля, хващат нишки,..

публикувано на 30.12.24 в 14:25
Илко Ганев

Министерството на културата през 2024 година – равносметка

Какви политики бяха следвани в сферата на културата през изминалата година, в каква посока бяха насочени бюджетните програми и с каква мисъл трябва да се твори в изкуствата? Равносметка за дейността на Министерството на културата през 2024 в "Артефир" прави зам.-министърът на културата Илко Ганев . Ганев е от хората, които вярват, че една..

публикувано на 30.12.24 в 13:50