Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жулиета Петкова

"Очи в сърцето" – как се обучават децата с увредено зрение?

Снимка: Училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов"

Това е разказ за едно българско училище, в което тече ежедневен будителски труд и екипът там отлично знае какво е да имаш “очи в сърцето“. За невидимия труд на специалните педагози, които правят възможно децата с увредено зрение да могат да напредват, разказва в “Нашият ден“ Жулиета Петкова, директор на варненското училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов".

"Училището обучава ученици от 1-ви до 12-и клас в две направления. Едното направление е обучение на ученици – с интелект в норма, покриващи всички образователни стандарти – и се явяват на матура. Другите деца са обект на педагогическото взаимодействие в училище са деца, които освен зрителното увреждане имат и допълнителни увреждания. Умерена или дълбока степен на умствена изостаналост, аутизъм и разстройства от аутистичния спектър, различни синдроми, детска церебрална парализа, епилепсия – всички тези деца се обучават по индивидуални програми, изготвени точно и конкретно за тях от екипа специалисти", споделя Жулиета Петкова.

Жулиета Петкова

За учениците са предвидени много терапии – арттерапия, хидротерапия, хипотерапия. От месец март тази година в училището има и солна стая. Ерготерапията заема важно място за формиране на функционални умения, необходими за водене на самостоятелен и независим начин на живот на учениците със зрителни увреждания. Ерготерапията заема важно място за формиране на функционални умения, необходими за водене на самостоятелен и независим начин на живот на учениците със зрителни увреждания. Училището разполага с цялата екипировка, необходима за оборудване на залата за ерготерапия, но трябва да бъде направен пълен ремонт на залата, посочва Петкова.

И допълва, че "преди четири години в училището е открита първата  паралелка за ученици с нарушено зрение и множество увреждания,  за придобиване на първа степен на професионална квалификация специалност "Озеленяване и цветарство". Родителите са изключително горди, че децата им са в такива паралелки. Терапевтичният ефект, който има от работата на децата със земната маса, допринася за развитие на фината моторика“.

Всички ученици се обучават индивидуално и по три специални учебни предмета – ориентиране и мобилност, полезни умения и зрително подпомагане.

Целия разговор с Жулиета Петкова можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – архив, Училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов"

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53