Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме празника на програма "Христо Ботев"

Връчват наградите "Златен будилник"

"Златен будилник"
Снимка: Ани Петрова

На 1 ноември е Деня на народните будителите, Ден на българската журналистика и празник на програма "Христо Ботев" на БНР.

На 1 ноември от 17:00 часа ще бъдат връчени наградите "Златен будилник". Наградите "Златен будилник" се връчват традиционно около Деня на народните будители, който "Христо Ботев" – националната програма за култура, образование и музика на БНР избира за свой празник през 2002 г.

Оттогава съществува и наградата "Златен будилник", а нейните носители биват отличавани за будителски дух, висок професионализъм и отдаденост към програмата.

Нина Цанева, Оля Стоянова и Люба Константинова

“Първият ми стаж някога беше в програма “Христо Ботев“. Давам си сметка, че е голям късмет да работим тук. Сега се върнах от Северна Македония, когато приятели и журналисти ми разказваха каква е ситуацията в техните медии – вестниците умират, пространствата за култура все повече се стесняват или изчезва. Когато им казвах, че има програма “Христо Ботев“, която е само за култура, образование и музика, се учудваха. Оценявам това, което имаме и може би трябва да го пазим“, казва в ефира на “Нашия ден“ главният редактор на програмата Оля Стоянова и допълва:

“Празникът е хубав, а най-вече е хубаво, че имаме възможността да упражняваме тази професия. Да създаваш културно съдържание в национална програма е преди всичко отговорност. Наградите, които ще връчим тази вечер, в пет часа в сградата на БНР са преди всичко отговорност.

Ще наградим не само хората, които са отговорни към работата, но и тези, които обичат своята работа и това си личи. Не си представям будителите като революционери, те са хора, които вършат много работа. Добри професионалисти, които си обичат работата. Не трябва да празнуваме този празник едни път в годината, това е процес, който трябва да се случва непрекъснато.

“Имам усещането за една празничност, към която принадлежа по късмет. И то късмет не затова, което ние тук имаме щастието да правим, като човек, който има късмет да говори с някой от най-умните и най-смислено разсъждаващи хора в държавата. В тяхната периферия, по тяхната сянка успявам да усетя колко е важно всъщност това, което правят те и това, което чрез тях правим тук“, казва в ефира на “Нашият ден“ Любомира Константинова, зам.-главен редактор на програмата и допълва:

“Изборът, който правим в полза на слушателите си, може би понякога в тяхна вреда, е изключително отговорен. Думата, която винаги изниква в такива моменти в съзнанието ми е трибуна. Ние сме тези, които имаме право да изберем кой да говори. Това е много отговорно.

Кои хора са онези общественици, които могат да събудят нещо в публиката си чрез нас и в публиката си изобщо?  За мен през годините се добави една много важна характеристика, чрез която донякъде ги определям като значими и тя е откровеността. И то не онази способност да кажеш нещата с ерудицията, която повечето ни събеседници притежават, а да ги кажеш понякога грубо, болезнено откровено, понякога арогантно, но да назовеш неща, които не само медийната ни среда, но хората сами за себе си не назовават“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10