Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради – какво да очакваме?

Снимка: БГНЕС

Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради е насочена към обновяване на многофамилни жилищни сгради с основна цел – чрез изпълнение на мерки за енергийна ефективност да се осигурят по-добри условия на живот на гражданите в многофамилни жилищни сгради, топлинен комфорт и по-високо качество на жизнената среда.

Защо е важна програмата и какъв е очакваният ефект от нея?

Темата коментират в “Нашият ден“ Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност и член на Комисията за енергийна ефективност към Националния консултативен съвет по “Зелената сделка“, и Иван Велков, председател на Българска фасилити мениджмънт асоциация (БГФМА).

Драгомир Цанев, Нина Цанева и Иван Велков
“Важните неща винаги са да сме максимално полезни на обществото. До максимално много хора да достигнат средства, с което те биха могли да намалят рисковете от заплахите, които всеки ден срещаме в нашия живот. Да се намалят ежедневните разходи за енергия. Да оставят парите в българската икономика и в градовете. Това е целта на тази програма, това трябва да гоним, но дали успяваме да го направим, е малко по-различен въпрос.

100% грантово подпомагане на жилищна частна собственост не съществува никъде по света. Това е нещо, от което хората трябва да се възползват. Това буквално е подарък, който не се случва всеки ден. Дори в държави като Гана, като Палестина грантовите стойности са до 30% и хората там продължават да имат интерес към тези програми за обновяване. Това се случва един път в живота, но за съжаление ще достигне само до около 1000 сгради, а имаме 60 000, които се нуждаят от обновяване. Това е проблемът, който трябва да решим.

Вярната цел е да се използва наличният публичен ресурс, за да се стимулира процес, който да доведе до широкото включване на всички, които се нуждаят, а не целево да се редят на опашка. Системите, които светът е измислил за подпомагане на нуждаещите се, при нас сякаш буксуват в социалното министерство, а се управляват ресурси по някакъв остарял, неефективен и не достатъчно бърз механизъм.

Тази програма в този си вид вероятно ще се случи, но ние като държава и общество трябва да имаме паралелен механизъм, който да е изграден по рационален, модерен начин, до който имат достъп всички нуждаещи се“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00