Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съюзът на българските писатели с почит към народните будители

Боян Ангелов
Снимка: БНР

С тържествена церемония в музей галерия "Анел" на 1 ноември Съюзът на българските писатели отбелязва 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 100 години от началото на Деня на народните будители. Честването на делото на българските просветители, книжовници и революционери – първоначално на тези, от времето на Българското Възраждане, Освобождението и първите десетилетия след него, е официален празник от 1922 г. до днес (2022 г.), с изключение на периода 1945-1992 година.

Грамоти за принос към съвременната българска литература ще бъдат връчени на: Панко Анчев, Димитрина Бояджиева, Бригита Йосифова, Захари Иванов, Розалия Александрова, Демир Демирев. Отличени са и художникът Владимир Пенев, издателят Иван Коджабашев, почетният ректор на УНИБИТ Стоян Денчев и Тина Драмбозова, секретар на народно читалище "Пенчо Славейков 1921" – съобщи председателят на СБП Боян Ангелов, който гостува в "Артефир" в Деня на народните будители.

Чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева с него.

Снимка – БНР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади диригенти от България и чужбина се включиха в творческата лаборатория "Крикор Четинян"

Представяме събитие в днешния ден, което се състои в рамките на творческата лаборатория "Крикор Четинян" – младите творци от България и чужбина се събраха, за да развиват уменията си в областта на хоровата музика и сценичните изкуства. Събитието предложи на участниците практически занимания и артистични работилници, които стимулират творческото..

публикувано на 06.08.25 в 10:03

"Столове и валута" в "Мазето на Баба Васа" в Шабла

На девети август в единствената ъндърграунд галерия в град Шабла, "Мазето на Баба Васа" ще бъде открита "Столове и валута". Автори са двама артисти работещи от години в Австрия – рускинята Анна Ермолаева, която в 1989 г. бяга от СССР, обвинена в антисъветска пропаганда и режисьорът Скот Клифърд Евънс. Повече за двамата артисти можете да научите..

публикувано на 05.08.25 в 14:10

В очакване на 33-тия филмов фестивал "Любовта е лудост"

Човешките емоции, дълбоките връзки и смисълът отвъд забързаното настояще са в сърцевината и на тазгодишното 33-то издание на Международния филмов фестивал "Любовта е лудост" . Във време, в което търсим спасение от бурния и забързан живот, за пореден път разбираме, че спасителният пояс е само един – любовта. Точно заради това, под мотото "Любовта..

публикувано на 05.08.25 в 12:35

Още ритъм и импровизации – джазът продължава в Банско

Банско Джаз Фестивал продължава да се развива като отворена платформа за обмен между поколения, култури и музикални стилове, съчетавайки класически джаз с фънк, суинг, етно, соул и импровизации. Програмата му това лято включва вечерни концерти на голямата сцена, дневни събития и срещи с артисти, нови локации в града, както и джем сешъни до полунощ...

публикувано на 05.08.25 в 11:00

Квартет "Димитър Льолев" излиза на сцената в Боровец

От 1 до 6 август Боровец е домакин на Международния джаз фестивал. На сцената ще видите Dirty Loops, Орлин Павлов, Нгуен Ле, Зона Це, Ире Вазкес, Калин Вельов и още много други. А през деня – изложби, филми за джаза, детска джаз академия, срещи с пилота Никола Цолов и волейболиста Владимир Николов. Тази вечер на сцената в курортния..

обновено на 05.08.25 в 10:54