Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музика от Бърнстейн и звукова феерия с ударни инструменти

Любомир Денев-син
Снимка: личен архив

"Концерт за ударни инструменти" на Любомир Денев, както и премиера за България на "Симфония № 2" от Ленард Бърнстейн са произведения избрани да звучат в първия четвъртък на месец ноември в зала "България".

"Идеята дойде от Мартина Митева, която предложи да направим концерт по повод 70-годишния юбилей на моя баща Любомир Денев. Заради пандемията много концерти се отлагаха, но идеята се запази и се радвам, че една година по-късно може да направим изпълнение на неговия концерт за ударни инструменти и симфоничен оркестър, който е с трима солисти. Това са Калина Владовска, Мартина Митева и Мирослав Димов" – сподели Любомир Денев-син, който е диригент на събитието.


"Концертна музика за ударни и оркестър" от Любомир Денев е писана в Норвегия през 1986 година и е изпълнявана нееднократно. Премиерата на творбата е студиен запис реализиран в Националното радио осъществен под диригентството на композитора със солистите от ансамбъл "Полиритмия" Антонин Бржечка, Борис Динев и Асен Аврамов. Произведението е изпълнявано и в състав със солисти: Татяна Колева, Александър Цветков и Ерол Ракипов.

Творбата се състои от две части с различно повествование – първата е преобладаващо медитативна, а втората е театрална, с изобилие от диалози. За втората част на концерта на 3 ноември, Любомир Денев-син е избрал да представи на публиката Симфония № 2 от Ленард Бърнстейн озаглавена "Епоха на тревога" със соло пиано, партия поверена на Дино Имери.

Творбата е вдъхновена от забележителната едноименна поема ("Времето на тревогите: барокова еклога"; The Age of Anxiety: A Baroque Eclogue) на Уистън Хю Одън.Сюжетът на поемата и на симфонията започва с четирима самотни непознати – трима мъже и една жена, които се срещат във военен бар в Ню Йорк и прекарват вечерта в размишления върху човешкото битие. В стила на "барокова еклога" (пасторална поема в диалогова форма), героите говорят в дълги монолози, с малко разграничение между отделните гласове.

В среща по време на подготовката за концерта разговарях с Любомир Денев-син, Калина Владовска и Мартина Митева. Чуйте какво споделиха в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аида" на Верди с новогодишна премиера в Метрополитън

След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..

публикувано на 25.01.25 в 08:05
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50