От древността до днес най-бързият начин да опознаете другия, да проверите уменията и рефлексите си, да създадете общност и да се противопоставите на противника е играта. Независимо дали сме деца или сериозни възрастни, всички играем и харесваме покачването на адреналина, което идва с вдигането на залозите. Играта е една от най-бързоразвиващите се и усъвършенстващи човешки дейности. Днес голяма част от технологичните скокове идват именно от света на игрите. И ако някога сте били изкушени да опитате преживяване във виртуална реалност или пък изпитвате носталгия по добрите стари настолни игри – имате повод да посетите Sofia Game Night.
Четвъртото издание на Нощта на игрите е посветено на цялото разнообразие на игрите и приобщава цялата страна в преживяването. Събития има в Пловдив, Варна, Русе, Бургас, Сливен, Велико Търново, Враца, Перник. Различни прояви ще има на над 55 места, като участват не само традиционни за любителите на гейминга локации, но и музеи, галерии, и читалища. Фестивалът разчита и на познавателния ефект на игрите, така че идва и с богата детска програма, както и със събития за хората, които подозират, че да създадеш игра може да е по-вълнуващо от това да я играеш и да се запознаеш с хората, който развиват гейминг индустрията у нас – една от най-привлекателните сфери за развитие и реализация.
Специално предизвикателство чрез игри от глухи към чуващи е организирано от партньорите на фестивала deaf.bg. В галерия Credo Bonum на 5-и ноември от 18.30 ч. можете да разберете повече за глухата общност у нас, да научите понятия и жестове от българския жестов език (БЖЕ) и да се запознаете с нови и интересни хора.
"Кинематограф" – най-голямата мрежа за късо кино – се включва в нощта с късометражни филми, изследващи важните теми, свързани с нахлуването на изкуствения интелект, пристрастяването и сливането на живота с виртуалната реалност. Не на последно място, игрите, поставяйки ни в активна роля, дават възможност да проверим настройките на личния си морален компас – как ще постъпим ние, озовавайки се в ролята на протагонисти и на какво сме готови в името на победата. Прожекциите започват от 18.00 часа в клуб The Steps с вход свободен.
Чуйте разговора с основателката на фестивала Хелиана Велинова, Юли Спасов – основателя на платформата за късо кино "Кинематограф", и с Девина Василева, режисьор на филма "На игра", който можете да видите на 5 ноември в рамките на Sofia Game Night.
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg