Кореспондентите на Националното радио в Израел Феня и Искра Декало са любителки на екзотичните пътувания с много приключения. Затова, когато обявиха, че това лято заминават за Канада, реших, че най-накрая ще се кротнат и като улегнали туристи ще се отдадат на лежерно и "питомно" пътуване. Не би! Целта им бяха Скалистите планини (Роки маунтийн). Разбира се, за да стигнат до тях, минаха и през някои цивилизовани места, в част от които направо се влюбиха, но истинската им голяма тръпка бяха зъберите. И въпреки че се бяха записали на по-лек маршрут, предизвикателства не липсваха. Като например – близка среща с мечка.
Искра: За Ниагарския водопад и градовете Торонто и Монреал няма да споделяме. (За тези, които още не са ги посещавали, има безброй снимки и туристически филмчета) Разказът ни започва от малкото градче Ниагара на езерото. (на около 50 км от водопада), което прилича на декор за исторически филм. За кратко, по време на войната за независимост на САЩ, то е било дори столица на Канада, когато лоялисти-роялисти са отстъпили зад граничната река. Попаднахме на театрален фестивал и едновременно с това празник на прасковата. Затова дами с тоалети от преди два века и девойки с къси панталони и разголени гърбове, се смесваха в съхранените от най-славните времена на града хотел и винарна, в която най-скъпото вино е "снежното" (от покрито с първите слани грозде). Или излизаха от пъба и дрогерията, също запазили интериора си от началото на миналия век. Да се разходиш на файтон (чийто кочияш се оказва дама) си е чисто изфукване, защото за 5 минути бърз ход се оказваш на края на градчето. А старинните къщи са с дворчета потънали в цветя. Наблизо е училището по ландшафтна архитектура и неговите възпитаници се грижат за килимчетата от цветя край тротоарите. Висящите по лампите саксии се поливат от специален висок автомобил.
Феня: Прекрасна е и столицата Квебек сити (по-точното произношение е кебек). Тя е близо до Монреал. Запазена е крепостта, която за щастие не е била използвана (големите битки между французи и англичани са били преди тя да бъде построена). В нея се помещава военното училище. Но преди време е била и затвор, та са запазени и уредите за мъчения. За нас, най-важен беше замъка (превърнат в хотел), където по време на Втората световна война тайно се срещнали Уинстън Чърчил и Теодор Рузвелт, а под него е старият град, който прилича на френска провинция с живописните къщички, улички с всякакви заведения, елегантните бутици, галериите и площадчетата, където млади актьори играят старинни пиеси, а музиканти свират на архаични инструменти.
Искра: Впечатляващ град е и столицата Отава, където една уличка дели старинното от съвременното. Почти срещу парламента се намира хотел-замък, който е и място за светския живот на града. От снимките гледат участниците в сбирките на масоните, девойки представяни в обществото на бала на дебютантките, членове на всевъзможни благотворителни и женски клубове. Попаднахме на сбирка на фермерите. Получихме като сувенир по калъпче ръчно правен сапун.
Целта ни бяха Скалистите планини – Роки. В дните за адаптиране в Новия свят, разглеждахме градове от Източното крайбрежие. Стигнахме до езерото свети Лорънс, наречено "стоте острова". В действителност те са повече от 100. Първият от тях е купен от собственик на хотели в Калифорния, решил да изненада със замък за съпругата си. Но докато трае строежа, тя умира. За откриването готвачът му измисля известния сос "100 острова". Почти всички околни острови вече са изкупени и по тях вече има всевъзможни причудливи постройки. А някои дори са си напазарували по 2 острова. Италианец е построил между своите мост - най-късата граница между САЩ и Канада, защото всеки е в различна страна.
В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...
Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg