Този въпрос разисквахме с доайена на българските анатоми акад. Владимир Овчаров. Говорихме за болката – физическа или емоционална, с акценти върху болката при онкологични болести и при тежки травми, за сетивността на организма и неврологичния стрес, който преживяваме при подобни състояния. Разбира се, споменахме и за позитивните усещания дори при изтощение на организма – например след маратонско бягане или тежко физическо натоварване. Като удивителен факт в коментара на акад. Овчаров прозвуча истината, че има хора, родени без усещане за болка. И поради липсата на защитни механизми и профилактични мерки, за жалост те живеят твърде кратко.
Последни изследвания на мозъка от началото на тази година показват, че претърпяваме значителни неврологични последици след боледуване от Ковид. Едно от доказателствата – загубата на обоняние. Доказано е, че самият вирус навлиза в невроните и там се размножава.
"Мускули и миокини" бе друг фокус в поредното издание "За здравето". Подчертано бе, че след определена възраст мускулната маса намалява и отслабва, а единствено умереното натоварване, движението и спортът поддържат жизнеността на мускулите. В разговора внесохме и яснота на понятието "трансджендър идентификация".
"Акценти от седмицата" засегна темата за психологичната помощ при онкологичноболните – разговор на Кирил Чобанов с д-р Полина Лъжанска, медицински онколог и председател на фондация "Победи рака".
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
18 години пътешествия по света, срещи с непознати племена и опасни животни, стотици дни с камера на гръб, дрон в небето и обективи във всеки джоб. Радости и несгоди в 800 епизода на "Без багаж". И несломима страст към пътешествията. Рекордният брой заснети и излъчени по целия свят серии на "Без багаж" е отбелязан подобаващо на фестивала Mipcom в..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg