Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Глад" – историята за глада оживява върху платната на Йона Тукусер

Художничката Йона Тукусер представя изложбата "Глад" в Националната художествена галерия - "Квадрат 500". В интердисциплинарен проект Йона работи в стила на метамодернизма, като интерпретира в своята живопис трагичните последици от глада през ХХ век като исторически контекст и отправя тревожен поглед към настоящето в контекста на войната на Русия срещу Украйна. 

В продължение на 13 години художничката събира исторически материали за глада на територията на Украйна и Съветския съюз, създаден от умишлени действия в периода 1921–1923, 1932–1933 и 1946–1947, като използва академичен подход при подбора на архивните източници на информация. Особено въздействащи са личните интервюта с хора, оцелели от глада, цитати от които посетителите на изложбата имат възможност да прочетат, обединени под името документален филм "Антропофаг". Освен това посетителите на експозицията имат възможност и да видят архивните кадри от документалния филм на художничката Йона Тукусер:

"Метамодернизмът, това е поглед на различни гледни точки от един и същи начин. Аз разговарях с очевидци, хора, които се оцелели от глада и търсех истината – корена – откъде започва тази голяма трагедия. Първият ми сблъсък с темата беше в час по история, когато бях в 5-и клас, учителят ни по история ни показа една снимка – на канибали по Поволожието. Тази снимка тогава ме научи, че човечеството е способно на зверства, на нещо античовешко. 

Като метамодернист, търся различни противоречиви гледни точки, изграждайки картината, събирам пъзела на истината. Във войната човек умира много бързо, докато гладът е бавно умиране. Първо умира самият човек в човека, изстудява се отвътре. Това е много страшно. Самият документален филм е много ценен, бях принудена да го създам заради неприемането на този факт, че е имало чевекоядство.

Едни от най-разтърсващите факти за този период, до които достига Йона, са реалните случаи на човекоядство, които запечатва в документалните интервюта, но предава и с четката си върху платното, като казва, че зад всяка картина стои реален документ. Тукусер използва техниката на напластяването на боята, най-вече това се забелязва в платното "Момче с мъртъв кон". Самите рамки на картините също са символични, те са с бодлива тел от дърво, обковани с пирони. Йона твори различни стилове – например картината "Пешките на трагедията в Украйна", както и "Гарет Джонс" пресъздава като вестникарска статия. В последната серия картини също използвате интересен стил, картините са в рамка на телефонен екран, имайки предвид и препратката, която се прави към днешния контекст, с този триптих Йона отправя послание към това как четем историята днес – през мобилните си телефони. 

Мисълта на философа Джордж Сантаяна, че тези, които не могат да си спомнят миналото, са осъдени да го повторят, трябва да звучи като аларма, чиято мощ ще бъде усилена от историческите картини към проекта", казва Йона Тукусер. 

Изложбата може да бъде видяна до 27-и ноември в "Квадрат 500".

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки - Ангелина Грозева, Национална художествена галерия - "Квадрат 500"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59
Янислав, Надин, Борислав Вълов /ЕЙ БО/, Мария и Марта

Тийнейджърът в мен: Борислав Вълов

ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът  Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..

публикувано на 17.01.25 в 15:49