В "Топлоцентрала" предстои премиерата на представлението "Чиста игра" по мотиви от "Обругаване на публиката" от австрийския драматург Петер Хандке. "Чиста игра" е разговор. Покана за разговор. Мълчанието тук е без значение. Това не е драма. Тук няма крещяща тишина. Не се използват възможностите на театъра. Тук отношението към съдбата е иронично. Ние не сме театрални. Комичността ни не е съкрушителна. Това не е шега. Това не е игра. Това не е нищо сериозно, сочи анотацията на представлението. А какво е това, което предстои да видим, след като не е шега, игра и нищо сериозно, разказват актрисата Емона Илиева и режисьорът Живко Гущеров.
"Прочетох една пиеса на Хандке – "Каспър" много ми допадна, после прочетох "Самообвинение" и "Обругаване на публиката", които са част от спектакъла ни. Специалистите, хората, с които говорих, дори и преподавателите бяха доста резервирани към тази идея – да поставям тази пиеса, но проф. Виолета Дечева доста ми помогна за начина, по който мога да разбера този текст. Самият Хандке пише думи, които използваме ние, хората. Мълчанието в нашата работа е нещо случайно, най-красивото и чистото нещо, което може да се случи." – споделя Живко.
Похватите на Хандке са много изчистени от театрална игра. Мълчанието тук е изключително ключов похват и символ, но мълчанието тук не е похват като в една драма. При първия показ на "Обругаване на публиката" на Хандке голяма част от публиката е объркана какво всъщност ѝ се случва.
"При Хандке няма как да говорим за разговор, по-скоро това е взаимно съществуване между актьори и публика, няма излишни опити от страна на актьорите, които да пресъздават определен словен свят, няма подражание на лица, постъпки, както в една драма. Това е от страна на актьорите. Действащите лица ги има, но това са зрителите, и нашият фокус е тяхното съществуване в момента, наравно с нашето. Зрителите имат възможност да създават свят – те са активни участници в това представление, това е най-любопитното нещо." – разказва Емона.
Интеракцията с публиката малко или много предполага всеки път представлението да върви в различна посока, но то има своя рамка и структура, към която се движи.
В представлението участват: Антон Димитрачков , Валери Георгиев, Емона Илиева, Любомир Кръстев, Мария Вълдобрева, със специалното участие на: Калина Узунова, Пресиян Новаков, Давид Коваль, Борислав Борисов. Сценографията е на Борис Далчев, костюмите на Пола Попова, музиката на Милен Апостолов, а плакатът на Кристиан Левчев.
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg