Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фалшифицирани ли са дневниците на Хитлер

Снимка: de.wikipedia.org

Музеят на фалшификаторите във Виена се намира срещу къщата на Хундертвасер и е единствен по рода си в света. В него се описват интересни криминални истории за творбите на известни фалшификатори, които са били толкова добри, че дори специалисти не са успели да направят разлика между оригинала и фалшификата. Така например там посетителят научава защо един известен английски фалшификатор е поставял скрити „бомби“ в неговите картини, друг е бил убит при най-мистериозни обстоятелства, как Хан ван Меегерен е успял да измами Гьоринг, как се разбра, че дневниците на Хитлер са фалшифицирани от Куяу и още много други интересни подробности. Музейните зали са поместени в безистен, а във входната зала могат да се закупят най-различни сувенири от музея.

В него са изложени фалшификати на „Майка с дете“ от Хан ван Меегерен, който е хванат след 1945 г. с фалшификации на фламандеца Ян Вермеер. Меегерен е продал на Херман Гьоринг чрез посредник фалшифицирана от него картина на Вермеер „Христос и изневерницата“ като истинска. Следват материали на германския стенописец Лотар Малскат, който в ролята си на църковен реставратор е фалшифицирал в катедралата в Любек стари готически фрески, които уж открил по време на реставрацията. 

Представени са и няколко страници от дневниците на Хитлер от Конрад Куяу, който ги продава като истински на списанието „Щерн“ през 1983 г. за 9,3 милиона немски марки. Офортите на Волганг Лемле и Едгар Мругала по Рембранд са били фалшифицирени през 80-те години по поръчка на Щази. Изложен е и пейзаж по Търнър от лондонския фалшификатор Том Кийтинг, който признал в 70-те години, че е продал над 2000 фалшификата на колекционери. 

Следва картината на Елмир де Хори „Утрин над Сена“ по Клод Моне. Хори е финансирал своят разкошен живот с продажбата на фалшиви френски импресионисти. След излежаване на присъди в САЩ и Испания, той написва книгата „Фалшификаторите“ с която става известен. От него в музея е изложена глинена сова по Пикасо. 

Изложени са и фалшиви монети от Карл Вилхелм Бекер, които е продавал на заможни германци през 18-и век, между които и на Ротшилд и на Гьоте. 

Изложено е също много добро копие на „Юдит“ по Густав Климт и много други интересни обекти, както и статии и полицейски рапорти за заловени фалшиви картини и други предмети.

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – de.wikipedia.org
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05