По някаква странна логика любовта към родното, която наричаме със заемката "патриотизъм", в последните десетилетия не просто се пренебрегва, но и открито се обвинява в подстрекателство към ксенофобия, агресивни демонстрации и кичозни прояви. Основания, разбира се, ще се намерят в европейската история, когато зад маската на патриотизма са прикривани завоевателни и човеконенавистни намерения.
В днешната ни реалност претенциите за синовна любов към родината и защита на интересите ѝ също често са параван за политически кариеризъм, стремеж към материално облагодетелстване и лесна слава. Значи ли това, че родолюбието е по природа "заразено" с пороци и най-малкото винаги трябва да се подозира в нездрави подтици. В личен план едва ли някой би твърдил, че да обичаш собствените си роднини автоматично те кара да мразиш всички чужди роднини или да си татуираш образите на любимите същества на гърдите.
Защо се радваме и поздравяваме сънародниците си в чужбина, че пазят традициите, езика и любовта си съм България, а на собствените си деца обясняваме в каква мизерна държава са имали нещастието да се родят, пращаме ги на уроци по английски още преди да са проговорили майчиния си език и ги подготвяме за емигранти. В какво се изразява здравото чувство за принадлежност и любов към отечеството и как можем да го предадем на децата си. Факт е, че тъкмо хора, които са откъснати от родната земя и са почувствали липсата ѝ, най-добре усещат и осмислят връзката си с нея и основанията да я ценят и обичат.
Извън сезона на ваканциите в рубриката "Всичко за образованието" разговаряхме с организаторките на две интересни летни "училища" за деца от страната и родени или живеещи в чужбина: Елена Павлова – на детската ваканция "Моето българско лято" и Пепа Чавдарова – на Възрожденско училище "Аз съм българче". Чуйте ги.
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята,..
България отдавна влиза в полезрението на Русия – имперска, съветска, путинска. За това свидетелства и одиозното външнополитическо мероприятие, наречено "Соболева акция". Тя се осъществява в края на 1940 г., когато все още националсоциалистическа Германия и болшевишка Русия са съюзници вследствие подписания пакт "Молотов-Рибентроп". В него двете..
Трудно е да си представим, но преди 50 години на най-посещаваният тайландски курорт – остров Пукет не е имало нито хотели, нито туристи. Местните добивали калай, отглеждали каучукови дървета, ловели риба и приемали километричните плажове, топлото море и красивите гледки за даденост. Всичко се променя през 1974 г., когато снимачният екип на "Мъжът..
Колко труден е преразказът по темата от първо лице на две дами, лекари и творци, в ден като 24 май? В студиото гостуваха нефрологът проф. Боряна Делийска и психиатърът д-р Фани Цуракова. Поставихме акценти върху много проблеми и въпроси – някои чисто медицински, други – философски. Говорихме за болестите и болките по тялото и душата, за надеждата..
Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и технологиите – от магията на глината до тайните на Космоса". С убеждението, че изграждането на успешни млади хора започва още в ранното детско развитие, продължава в училище, а и след това, над 40 фирми и..
Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който..
През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на..
"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg