Световната седмица за информираност за състоянието малнутриция или недохранване поради медицински причини стартира на 7 ноември със среща в Министерството на здравеопазването. Тогава се проведе поредното заседание на работната група, която работи по проблемите за обезпечаване на ендералните храни за нуждаещи се пациенти.
В три поредни издания "Нашият ден" представя исканията на неправителствения сектор, част от който присъства в тази работна група към МЗ и който е представляван от Антоанета Иванова от Фондация "Национална мрежа за децата", Аделина Банакиева и д-р Антоанета Тончева – представители на Сдружение "Мостове".
До месец МЗ трябва да разполага с информация за кои заболявания е необходимо обезпечаване на ентерални храни за пациенти с критично ниско тегло, които да бъдат заплащани от НЗОК.
"Нашите искания са подкрепени от практикуващи медицински специалисти, които обгрижват пациенти със състоянието малнутриция или казано на прост език – недохранване, и пациенти с критично ниско тегло. Настояваме трите кода, които обхващат това специфично състояние, да могат да бъдат добавени към вече съществуващите диагнози. Или ако човек няма диагноза, защото има и такива случаи, в крайна сметка първо се проверява малнутрицията, а после се тръгва по диагностичната пътека, за да се установи какво всъщност я причинява, за да може да се добави като самостоятелна диагноза, т.е. като самостоятелен код. Когато това стане факт, тогава ще бъде възможно да се кандидатства към НЗОК за реинбурсация на такива специални медицински храни", споделя д-р Антоанета Тончева, доктор по генетика и молекулярна биология, част от екипа на Университетската болница в Регенсбург, Германия.
Според нея здравните власти прехвърлят топката помежду си и въпреки че сред тях има хора, които имат желание да свършат по най-добрия възможен начин работата, техните административни механизми са тромави. Върви се по пътя най-сетне да се изискат становища от експертните медицински съвети на здравното министерство.
И допълва, че НЗОК са изискали посочването на конкретни диагнози, към които малнутрицията да бъде добавена. Но има случаи, когато човек няма диагноза – дали се касае за рядко заболяване, или просто все още не е диагностициран. Ето защо това искане на НЗОК е вредно, защото ще има много ощетени пациенти.
"Тези храни са тежки и мултидисциплинарен екип трябва да мониторира приема и дозата. Коя храна пациентът толерира, коя – не. Знаете, че има пациенти с редки състояния. Показателна е тромавата процедура по регистрирането на редки болести. В началото на седмица излезе заповедта на МЗ, 107 нови редки болести най-сетне бяха регистрирани. Някои пациенти са чакали шест години това да случи. Има пациенти, които не са доживели заболяването им да бъде признато за рядко в България. Не можем да продължим в европейска България да допускаме пациенти да умират буквално заради глад“, казва д-р Тончева.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg