Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Plovdiv Jazz Fest почете 70-годишнината на Йълдъз Ибрахимова с награда за цялостен принос в джаз музиката

Снимка: Евгени Димитров

В един от най-очакваните концерти в Пловдив тази година се превърна изявата на Йълдъз Ибрахимова, заедно с музикантите Живко Петров, Веселин Веселинов-Еко и Христо Йоцов. Своеобразното музикално събитие на 5 ноември в Дома на културата „Борис Христов“ беше сред малкото нейни изяви в последните години в България. Plovdiv Jazz Fest отбеляза 70-годишния юбилей на певицата и с Наградата за цялостен принос в джаз музиката. Призът отдава почит към дългогодишната ѝ и забележителна кариера, която надхвърля значително пределите на България. Шест концерта за четири дни на някои от най-интересните имена в джаза бяха част от основната програма на на фестивала /4-7 ноември/.

Тази година сериозен акцент беше пианото в джаза, затова още първата фестивална вечер в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив започна с уникалния концерт „Четирима пианисти свирят музиката на Чарлз Мингъс“, създаден и продуциран от Plovdiv Jazz Fest .

Четирима пианисти от четири държави – Антони Дончев (България), Дани Грисет (САЩ), Пьотр Вилезол (Полша), Роберто Таренци (Италия) – представиха музиката на легендарния джазмен и композитор Чарлз Мингъс, чиято 100-годишнина световната джаз общност отбелязва през 2022 година.

На фестивалната сцена тази година се изявиха още: тромпетистката от британско-бахрейнски произход Яз Ахмед, един от най-модерните млади джаз музиканти – американският пианист и композитор Емет Коен, забележителният фламенко-джаз пианист Давид Пеня Дорантес и неговото трио и световноизвестната Гретчен Парлато, която закри осмия Plovdiv Jazz Fest с изпълнения от последния си най-нов албум с номинация за „Грами“ за „Най-добър вокален албум“ – FLOR. Заедно с нея свири един от най-интересните съвременни пианисти – Тейлър Айгсти, който тази година спечели „Грами“ за „Най-добър съвременен инструментален албум“.

Чуйте репортажи от събитието на Димитрина Кюркчиева и Сибила Лилова в "Артефир“.


Снимка – Plovdiv Jazz Fest, Евгени Димитров

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41