Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Черен петък“ – вярва ли българинът в истинността на намаленията?

Снимка: БГНЕС

С какви нагласи очакват хората “Черният петък“? Ноември е месецът, в който светът традиционно прави рекорд в продажбите. Остават по-малко от две седмици до датата, която наричаме “Черен петък“ – 25 ноември.

Черен петък (на английски: Black Friday) в съвременната битова култура на САЩ е денят след Деня на благодарността, който е възприет за начало на коледния пазар.

На този ден обикновено се предлага намаление на цените на стоките и чувствителните към изгодата американци започват лудо пазаруване. Много работодатели отчитат интереса на своите подчинени и дават свободен ден на служителите във фирмата.

В “Черния петък“ магазините отварят много рано – около 5 сутринта, а някои най-големи търговски вериги – даже в полунощ.

Терминът „Черен петък“ за пръв път се появява във Филаделфия в началото на 1960-те години. С него служители на местната полиция са наричали петъка след Деня на благодарността заради големите задръствания по пътищата.

Няколко неправителствени организации считат за изключително вреден стреса през този ден. Ето защо през 1997 г. тези организации призовават американците денят да се превърне в Ден без покупки.

Вярва ли българинът на намаленията и промоциите, които предлага този ден?

Ето какво казаха хората по софийските улици:

“Когато дойде “Черния петък“ в Българи леко завишават цените, а след това ги понижават една идея до реалните. В България “Черният петък“ не е истински Черен петък“.

Обикновено цените са завишени преди това и след това рязко спадат. Ние си мислим, че даваме по-малко, а те са умишлено завишени преди това. Подвеждаме се, защото не сме информирани.

Със сигурност ще се възползвам от световния “Черен петък“, защото там нещата повече си заслужават. Не смята, че офертите, които се предлагат, са достатъчно ниски, за да мога да пазарувам.

Тези неща обикновено са лъжа. В повечето случаи от стоката, която е с отстъпката има две-три бройки, за да не ги хване държавата и да ги санкционира. Това обикновено е периодът, в който купувам подаръци за Коледа“.

Чуйте анкетата в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо профилактичните прегледи са важни и за пасивните пушачи?

Предварителни данни от онлайн анкета на Медицински университет – Пловдив и Фондация "Грижа за здравето" показват, че два процента от децата на възраст между 6 и 9 години пушат традиционни цигари, а три процента използват електронни цигари. Резултатите бяха представени на пресконференция на 31 май, Световния ден за борба с тютюнопушенето. Според д-р..

обновено на 05.06.24 в 13:56
Елисавета Ангелова и Николай Ангелов – Гари с водещия на

Творческа хармония: Семейство художници от Бургас и тяхното изкуство на мечтите

В изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от Бургас семейство художници, които творят заедно и носят със себе си силата на изкуството и въображението, споделят своите мисли и чувства за творчеството, морето и живота. Елисавета Ангелова и Николай Ангелов – Гари разказват за своето вдъхновение и как създават своя фантастичен и чувствен свят на..

обновено на 05.06.24 в 11:17
Д-р Мими Виткова

Д-р Мими Виткова: За дефицитите и нуждите на българското здравеопазване

Кога ще бъде подписан нов колективен (КТД) в сферата на здравеопазването и какви реформи са необходими, за да заработи българската здравна система в полза на пациентите?  В "Lege Artis" гостува д-р Мими Виткова – бивш министър на здравеопазването (1995-1997), за да изкаже своето експертно мнение, относно дефицитите и проблемите в структурата на..

публикувано на 05.06.24 в 11:10

Ботаническата градина на БАН опазва опрашителите в градска среда

Проф. Светлана Николова , директор на Ботаническата градина на БАН в София, представя в "Нашият ден" новата инициатива за опазване на опрашителите в градска среда. От 6 юни посетителите на Ботаническата градина ще могат да се насладят на красива, медоносна градина с десетки видове растения,  чийто прашец и нектар са храна за пчелите и..

публикувано на 04.06.24 в 13:48