За православните християни от днес започва Рождественският пост. В църковната традиция е установен в чест на предстоящия голям празник, посветен на раждането на Спасителя на света - Иисус Христос. Предстоят дни на въздържание не само от храна от животински произход, но и от зли дела и помисли.
За вярващите, това е период на самонаблюдение и борба със самите себе си. Постът е и подготовка за по-осмислено посрещане на празника, който ознаменува раждането на Спасителя на света.
Врачанският митрополит Григорий:
"Време, през което да обърнем внимание не от какво трябва да се лишим на своята трапеза, а да обърнем своя взор към това как да се отнасяме спрямо своите ближни, как да постъпваме спрямо тях, как да оправим своя живот, как да се въздържаме от своите вредни навици, така че като се очистим с пост и покаяние, като се разтоварим от бремето на греха, достойно, принасяйки своите дарове пред богомладенеца Христос да усетим тази истинска духовна радост от посрещането на Рождество Христово".
“Чрез изискването за поста църквата желае да смирим тялото, да го снабдяваме тялото с по-малко калории и да дадем предимства на душата. Самият пост е полезен и за тялото. Църквата изисква да се храним разнообразно“, казва в ефира на “Нашият ден“ доц. Александър Лашков от храма “Св. Троица“.
“С поста в сряда и петък църквата препоръчва да хапваме риба, това го препоръчват и диетолозите“, посочва още той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg