Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

16 ноември – Международен ден на толерантността

Андрей Янев: Човечеството е толерантно към това, което му е изгодно

| обновено на 16.11.22 в 10:35
Снимка: pexels.com

На 16 ноември 1996 г. на Общо събрание на ООН е приета Декларация за принципите на толерантността. Като член първи е залегнала дефиницията на това що е толерантност.

Толерантност означава уважение, приемане и разбиране на богатото многообразие от култури в нашия свят, на всички форми на самоизява и способите за проява на човешката индивидуалност.

“Егото, с което се събуждаме,  отваряйки очи, ни кара да се стремим да бъдем харесвани. Толерантността е път към любовта, а любовта е висшата категория, която се опитваме да достигнем с действията и мислите си, които пораждат нашите действие. Тя може и да ни развесели, и да ни натъжи, зависи от нашата лична гледна точка“, казва в ефира на “Нашият ден“ художникът, певец и философ – Андрей Янев и допълва:

“Първо, трябва да бъдем толерантни към себе си, защото нещата, които не харесваме в себе си и искаме да променим, ни карат да бъдем толерантни към своите недостатъци. След това започваме да бъдем бдителни за нещата, които не ни харесват и искаме да бъдем добри. След това започваме да бъдем толерантни дори към своите близки и действия“.

“Толерантността е един много добър манипулативен инструмент. В днешно време това се използва много добре, защото сме свидетели на това,  което се случва около нас. Едното се нарича агресия, другото износ на демокрация. Това нещо поражда различни мисли и обърква всеки едни от нас“, посочва още той.

Според него “човечеството е толерантно към това, което му е изгодно според политиката, която в момента е необходимо да бъде прокарана“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Знаем ли какво е толерантност - чуйте коментара на Валери Леков в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Евстратиев Гешов

История през поколенията II – разказва правнучката на Иван Евстратиев Гешов

"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...

публикувано на 22.04.25 в 13:30
Илина Конакчиева

Ролевата игра като форма на обучение чрез преживяване

За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..

публикувано на 22.04.25 в 13:24

Изследването Broken Class, Broken Glass и промените в производителния труд

Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..

публикувано на 22.04.25 в 11:46
Адв. Лъчезар Весов

В България няма механизъм, който урежда възможността за личен фалит

Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..

публикувано на 22.04.25 в 10:26

За Деня на Земята музеят "Земята и хората" ни кани на изложба и концерт

На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..

публикувано на 22.04.25 в 08:39