"При закрити врати" е премиерният спектакъл в репертоара на театър "Възраждане". Постановката по пиесата на световноизвестния френски драматург Жан-Пол Сартр е дело на режисьора Стоян Радев.
"Това е пиеса, в която прозвучава една от най-известните реплики, а именно: "Адът – това са другите". Един от героите произнася тези думи. Ние знаем какво става през последните години в света – още преди пандемията, а и по време на пандемията колко много се изостри противоборството между хората, колко стана клаустрофобичен целият свят и всеки има чувството, че е притиснат, наблюдаван. Така че съвсем буквално "Адът – това са другите" започна някак си да звучи във всяка глава. И аз искам тази реплика да бъде изречена, да бъде осмислена и по някакъв начин да предложим на зрителите един лекуващ ефект. Защото и политически знаем какво става в България, напрежението е много голямо през последните години. Така че, мисля, тъкмо навреме се явява този текст.
Това, което се опитваме да предадем като послание, е да преустановим тази война с другия, а да го приемем като неизбежна част от живота ни.
В крайна сметка зрителите би трябвало да знаят, че ако дойдат да гледат това представление, ние не ги каним на някаква философска сказка или на някакъв дебат, на някакво разсъждение – сухо и без енергия. Напротив, представлението е много живо и аз мисля, че това е мисията на театъра – да бъде преживяване, да бъде откровение, а не просто повод за размисъл", сподели преди премиерата режисьорът Стоян Радев.
Премиерните представления са на 17 и 18 ноември.
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg