Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джазът – осмислена традиция

Снимка: Виктор Делфим

В това издание на "Джаз плюс" на 17 ноември от 30 минути след полунощ конкретен повод е току-що излезлият опус на френския композитор, пианист, радиоводещ и организатор на фестивали Андре Манукян. Албумът се казва на името на неговата баба по бащина линия Ануш, която, прогонена от дома си, изминава 1000 км пеш. Пътят ѝ минава и през България, гостоприемна за бежанците, без значение от произхода им. Манукян твърди, че до започване на работата по албума, арменските традиции, особено музикални, не са го вълнували. Но веднъж осмислени, те превръщат творбата му в нещо съвсем различно като подход и резултат в сравнение с досегашната му работа.

Немалко е мястото в албума на Милена Желязкова, потомка на арменци и македонци, живееща отдавна във Франция и горда с българския си произход. Квартетът ѝ "Балкане" носи допълнителния вокален емоционален заряд в композициите на Манукян, на някои от които Милена е съавтор.

Свой принос по темата дава и френският тромпетист от ливански произход Ибраим Маалуф. В последните 12 месеца, той разпери крилете на творческото си въображение от коледните песни (дядо му е бил свещеник), през документалното кино ("Reste un peu"), честването с бигбенд на круунърa от Френска Гвиана Анри Салвадор, до последния му електро-акустичен проект с експлицитни текстове "Capacity to Love".

Обръщаме внимание и на импровизаторските умения на аржентинския диджей и продуцент "Чанча виа сиркуито" (Педро Канале) в музикалното пътешествие през звуците на тропическите лесове и електро-кумбията "La estrella".

Финалът, макар и по тъжен повод, е по своему светъл като паметта на Гал Коста – един от най-запомнящите се гласове в боса-новата в кръстоските ѝ с джаза, която на 9 ноември отлетя в безкрая.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25
Борис Христов  в ролята на хан Кончак в „Княз Игор”

Борис Христов като Галицки и Кончак в "Княз Игор" на Бородин

На 18 май преди 110 години е роден   Борис Христов . Избрахме запис от Златния фонд на БНР, който със сигурност ще изостри любопитството ви: "Княз Игор" от Бородин. Осъществен е през 1966 година в Париж с изцяло български състав. В ролите на Галицки и Кончак ще слушате Борис Христов. Това е период на върховно изпитание за великия певец. През 1964..

публикувано на 18.05.24 в 07:50
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58

"Княз Игор", опера в 4 действия и пролог от Александър Бородин

Либрето: Александър Бородин (по мотиви от руската епическа поема от ХІІ век "Слово за похода на Игор" и материали от исторически летописи) Първо изпълнение: 23 октомври 1890 година, Мариински театър, Санкт-Петербург Първо изпълнение в България: 29 септември 1922 година, София Действащи лица: • Игор Святославич - Северски княз – баритон •..

публикувано на 17.05.24 в 08:50