Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казармата от времената на социализма показа изложба

До края на месеца в Регионалния етнографски музей в Пловдив може да бъде видяна изложбата "Когато момчето става мъж". Тя представя казармата през “онези” 45 години” и е плод на дългогодишните изследвания на етнолога д-р Илия Вълев, които са  свързани с наборната военна служба, през която са задължително за преминавали момчетата след завършването на своето средно образование.

"Изложбата представлява един разказ за възмъжаването на момчетата и на практика проследява целият цикъл от наборната военна служба през годините на социалистическото развитие на  България", посочва в "Какво се случва“ д-р Илия Вълев.

Казармата в България съществува практически от 1878 г., а задължителната военна служба е регламентирана със създадения през 1881 г. Закон за военните сили на Княжество България. През 1958 г. е приет Закон за всеобщата военна служба, който редуцира и регламентира периода на военна служба до края на социализма: 3 години за военно-морските сили и 2 години за всички останали. През 2008 г. наборната военна служба отпада напълно, припомня етнологът. 

Проследени са всички важни моменти, като се започне от военното обучение, през което задължително са преминавали всички младежи и девойки от 60-те г. до края на социализма в 9-ти и 10-ти гимназиален клас. Отделено е специално място и на военно-медицинската комисия, която  е оценявала наборниците. Една от атракциите намерила място в експозицията е новобранската вечер.  

"На практика изпращането е нещо като сватба, но “ялова” сватба, без булка. Младежът отива в казармата, където работи с оръжия и боеприпаси и може да пострада. И понеже в българската традиция сватбата е много важен момент, предварително “оженват” момчето. В по-малките селища се получавал общоселски празник, на който се събирали по 300 и даже повече души", посочва д-р Илия Вълев.
И допълва, че на тях младежите получавали и различни подаръци. Някои били практични и им служели в казармата – потници, партенки, пуловери, чорапи, други – просто скъпи, като например, фотоапарат, парични средства, магнетофони. 

"Било е въпрос на престиж да изпратиш момчето си, да стане войник. Да служи на страната си. Моментът с военната служба е митологизиран, защото момчето ще порасне и ще стане мъж. Ще стане самостоятелен и отговорен пред себе си и пред другите и ще може да създаде семейство, което да пази“, твърди етнологът. 

На младежи ще бъде интересно да видят къде са служили и какво са правили техните бащи и дядовци. А по-възрастните ще могат да си припомнят младежките години.

Целия разговор с д-р Илия Вълев можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: ФС на РЕМ - Пловдив
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Димитрова

41-вото издание на "Аполония" превръща Созопол отново в сцена на всички изкуства

Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол.  За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване.  Официалното откриване на фестивала е на..

обновено на 24.07.25 в 12:07

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Митологичният роман на Джон Фаулз "Магът" излезе в превод на български език

Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..

публикувано на 24.07.25 в 09:23

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54