Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов роман на Кристин Димитрова

"Ще се върна за теб" е роман за любовта, която дава и отнема. За егоизма и употребата на другите. За самотата и скиталчеството. За завръщането у дома, каквото и да означава това", четем на корицата на най-новата книга на Кристин Димитрова.

Разбира се, в романа една от силите, които подтикват героя да действа е любовта, но не само. Също толкова важен е въпросът за самопознанието, за нуждата да разберем себе си и през това и околния свят. Лазар е егоистичен, нехаен млад мъж, който преминава с лекота през живота, но смъртта на майка му става повод да преосмисли всичко случило се до този момент. Той е твърдо решен да разкрие тайните на семейството си, да намери истината, каквато и да е тя.

Романът е за един съвременен пилигрим, който търси отговора на вечния въпрос: "Кой съм аз, защо съм такъв?". Ето и думите на Цветанка Еленкова, които пише за "Ще се върна за теб": "Силно изграденият психологически образ на главния герой Лазар (Кристин е майстор в този похват!) се развива през различните перипетии, които му се случват по пътя от неравновесен тип, неспособен да даде любов до равновесен персонаж, който дарява любов. Но след като е получил. Любовта е като великденска свещ, трябва да дойде до теб, за да я предадеш нататък".

Чуйте Кристин Димитрова

Снимка: ФС на издателство Обсидиан
По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Янев, Маргарита Бойчева и Еленко Касалийски (отляво на дясно)

Един следобед сред вкаменения лес

В епизод 613 "Трамвай по желание" прави радиопремиера на пълнометражния документален филм "Потопът и вкаменената гора", с режисьор Еленко Касалийски и по сценарий на Маргарита Бойчева. "Потопът и вкаменената гора" е филм за уникалния в световен мащаб природен феномен Вкаменената гора, който се намира на дъното на Черно море. Това е филм за..

публикувано на 27.11.25 в 17:35

Какво са превеждали и чели българите от първата половина на XIX век

Книгата на Николай Аретов "Преводната белетристика от първата половина на ХІХ век. Развитие, връзки с оригиналната книжнина, проблеми на рецепцията" разглежда изчерпателно преводните творби в периода от възникването на новата българска литература до Кримската война (1854-1856).  Авторът се спира върху развитието на "повествователната техника,..

публикувано на 27.11.25 в 17:05

Сливенският театър представя спектакъла "Боряна" в София

Драматичният театър "Стефан Киров" - Сливен гостува в София с най-новия си спектакъл – "Боряна". Постановката по пиесата на Йордан Йовков е дело на Петър Денчев. Ролята на Боряна изпълнява актрисата Мария Манолова. "Темата за избора присъства много силно в пиесата, но тя присъства и днес -   ние не си даваме сметка, че нашият избор има..

публикувано на 27.11.25 в 16:25

Четирима художници с изложба в галерия "Стубел"

Валери Чакалов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков и Стефан Божков откриха снощи обща изложба с най-новите си творби, създадени в последните години. Валери Чакалов работи в областта на графиката, живописта и неконвенционалното изкуство.  Красимир Карабаджаков "притежава изключително освободено образно мислене, а експресионистичните му картини..

публикувано на 27.11.25 в 16:13

Любовта като най-голямото бедствие в "Примадони"

На 28 ноември 2025 г. Сатиричният театър "Алеко Константинов" ще представи премиерата на комедията "Примадони" от Кен Лудвиг – една от най-енергичните и забавни пиеси на съвременната американска сцена. Постановката е на режисьора Калин Сърменов, който среща зрителите с остроумния свят на Лудвиг, изпълнен с обърквания, маскировки, влюбени герои..

публикувано на 27.11.25 в 15:50