Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ива Гаврилова

Живот с диагноза

д-р Ива Гаврилова
Снимка: Кирил Чобанов

Тежки следи по тялото и душата получава всеки, който чуе диагнозата "Рак”. Но отчаянието няма да помогне – бързата реакция, получаването на адекватна професионална помощ, подходящата терапия, лечение и проследяване, са разковничето за здраве и качество на живот. Дори и с диагноза!

Разговорът с онкодерматолога д-р Ива Гаврилова поставя акцент върху малигнения меланом. Тежката кожна болест е особено разпространена напоследък – навсякъде по света, без да пощади отделна раса или регион. Открита навреме, тя е лечима – като всички останали болести, при единственото условие да бъдем отговорни за здравето си.

Д-р Гаврилова анализира резултатите от проведения конгрес на Българската асоциация по дерматоонкология (БАДО), а главните теми в предаването "За здравето" варират от диагностиката до възможните терапии и подходи на лечение, от "подмладяването” на пациентите, репродуктивните и очните проблеми, до имунотерапията и воденето на нормален живот с малигнен меланом.

Себепознаването и контролът върху тялото са важен елемент за откриване на заболяването в ранен стадий. В разговора с д-р Гаврилова се открояват основните симптоми, които трябва да отведат незабавно в кабинета на лекар-дерматолог. Профилактиката и т.нар. "скрининг" са от особено значение за навременната диагностика и успешното лечение. За жалост, по-често срещаните случаи са в твърде напреднала фаза от развитието на болестта.

В минутите на редактора Кирил Чобанов разговаря с доц. Радин Цонев – първи носител на награда на БАДО на името на известния дерматолог доц. Красимир Киров.

По темата "професионална приемственост” в предаването се включва проф. Иван Гаврилов – баща на д-р Гаврилова и един от най-известните български специалисти и хирург на рака на гърдата.

Снимки – Кирил Чобанов, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Точка Илиева и силата на стенописите в обществения дебат

Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..

публикувано на 25.11.24 в 09:36
Тодор Галев

Тодор Галев: Дезинформацията се потребява за конкретни политически цели

Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор Галев , доктор по социология в БАН, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията.   "Разпространението на комбинация от конспиративни теории и дезинформация се случва главно през..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05