Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

SCI-HIGH или научният подход за решаване на практически проблеми

Фондация" SCI-HIGH"
Снимка: @scihighbg

SCI-HIGH е извънкласно занимание. То залага на проблемно-базираното учене и има за цел да допълни учебните уроци по науки, математика, информатика и технологии с практически занимания, които водят до усвояване и прилагане на научния подход. Специални интерактивни образователни сесии целят да постигнат измерими резултати и се провеждат като извънкласно занимание. 

Как научното мислене и неговите практически приложения могат да се усвояват извън училищна среда в "Нашият ден“ коментира Ренета Богданова, управляващ директор на фондация "Sci-High".

Ренета Богданова, фондация Sci-High

Всяко трето дете има проблем да различи истина от факт и да приложи знанията си в някакъв реален проблем. Ето защо през 2019 г. със съмишленици създават фондацията.

"Една норма, която присъства в европейската образователната система. Научните фестивали и научните клубове се случват във всяко едно училище. Защо в българското училище да няма научен клуб?", посочва Ренета Богданова.

Според нея училището трябва да се превърне в средата, в която учениците харесват, т.е. това е не мястото, където аз отивам и един учител ми разказва някаква история. Това е място, където аз мога да допринеса.

Учители се обучават, за да направят съответния клуб в училището, работят по специална програма и накрая на всяка година се провежда национален фестивал. Партньори на фондацията в момента са 7 училища, но по програмата са обучени 10 училища. В София фондацията работи с Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов", 97 СУ “Братя Миладинови“, 119 СУ ”Акад. Михаил Арнаудов“. В Хасково работим с две училища, както и в Козлодуй, Враца и Кнежа", допълва Ренета Богданова.

Методологията SCI-HIGH се основава на проблемно-базиран подход, интерактивни часове и практически занимания, а учениците работят в малки екипи от по двама-трима. Цели ученето да се случва чрез преживяване и да е водено от естественото любопитсво на учениците, като учителят е там в ролята на модератор – за да ги насочва към инструменти, с които да си служат в изследванията си.

"За втора учебна година си партнираме с фондация "Sci-High" в рамките на проекта "Еко шампиони“, който изпълняваме съвместно“, споделя Кристина Йорданова от фондация "Хало".

"Не очаквахме да постигнем такива резултати чрез тази методология за работа с деца тук на местно ниво и да активизираме местната общност", коментира тя.

Кристина Йорданова, председател на Фондация Хало

"Еко шампиони" цели да разпространи образователна програма, която повишава ангажираността на децата с проблемите на околната среда. Този проект се изпълнява с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП чрез Фонд "Активни граждани".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Снимки -@scihighbg и @ @halongobg

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35
Мая Манолова

Художничката Мая Манолова – свободоното дете на две култури

Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.  В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на..

публикувано на 17.05.24 в 11:29