Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Статева: У нас започва да се завръща отхвърленото понятие за солидарност

Свикнахме ли с войната в Украйна?

Снимка: Община Перник

Българинът вече е "свикнал" с войната в Украйна, сънародниците ни поставят като приоритет материалните си проблеми. За 6 месеца чувствително нарастват дяловете на индиферентните, като каквито се определят 56 на сто от пълнолетните българи. Това е основният извод от проучване на агенция ЕСТАТ. 

Изследването е осъществено по метода "лице в лице" сред 1004 пълнолетни български граждани, подбрани по пол, възраст и тип населено място, с максимално възможно отклонение от регистрираните процентни дялове ±3,1% при 50% дял. Проучването е проведено в периода 8.10-28.10.2022 г. със собствено финансиране.

“Запознах се много внимателно с анкетата. Струва ми се, че става въпрос за две други важни неща. Самата анкета сякаш изхожда от идеята, че хората непременно трябва да са силно ангажирани с войната и да са непременно на нечия страна“, казва в ефира на “Нашият ден“ социологът Милена Статева и посочва:

В психологията се счита за здравословно да не се тормозиш и ангажираш за неща, които са отвъд твоя контрол. Резултатите от анкетата показват, че след първата спонтанна реакция българинът вижда, че тази война е въпрос на геополитически игри, в които човек няма роля, освен като безпомощна жертва. Тази хипотеза се потвърждава от отговорите, свързани с подготвеността на българина в случай на атаки над България и ескалиране на конфликта“.

Обединения в каузи – знак за какво е това?

“Започват да се появяват други тенденции - при търсенето на детето в Перник, при помощта за наводнените села, при грижата за бежанците от Украйна. Всичко това говори за една много интересна и важна насока – хората все повече се солидаризират и се отказват да разчитат на държавата, която доста се провал в грижата за отделния човек“, посочва още Статева.

Според нея “започва да се завръща отхвърленото понятие за солидарност. Сякаш тези крайни кризи, на които бяхме подложени в последните няколко години, го връщат. Това е много положително, но не означава, че държавата трябва окончателно да дезертира“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30