Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Статева: У нас започва да се завръща отхвърленото понятие за солидарност

Свикнахме ли с войната в Украйна?

Снимка: Община Перник

Българинът вече е "свикнал" с войната в Украйна, сънародниците ни поставят като приоритет материалните си проблеми. За 6 месеца чувствително нарастват дяловете на индиферентните, като каквито се определят 56 на сто от пълнолетните българи. Това е основният извод от проучване на агенция ЕСТАТ. 

Изследването е осъществено по метода "лице в лице" сред 1004 пълнолетни български граждани, подбрани по пол, възраст и тип населено място, с максимално възможно отклонение от регистрираните процентни дялове ±3,1% при 50% дял. Проучването е проведено в периода 8.10-28.10.2022 г. със собствено финансиране.

“Запознах се много внимателно с анкетата. Струва ми се, че става въпрос за две други важни неща. Самата анкета сякаш изхожда от идеята, че хората непременно трябва да са силно ангажирани с войната и да са непременно на нечия страна“, казва в ефира на “Нашият ден“ социологът Милена Статева и посочва:

В психологията се счита за здравословно да не се тормозиш и ангажираш за неща, които са отвъд твоя контрол. Резултатите от анкетата показват, че след първата спонтанна реакция българинът вижда, че тази война е въпрос на геополитически игри, в които човек няма роля, освен като безпомощна жертва. Тази хипотеза се потвърждава от отговорите, свързани с подготвеността на българина в случай на атаки над България и ескалиране на конфликта“.

Обединения в каузи – знак за какво е това?

“Започват да се появяват други тенденции - при търсенето на детето в Перник, при помощта за наводнените села, при грижата за бежанците от Украйна. Всичко това говори за една много интересна и важна насока – хората все повече се солидаризират и се отказват да разчитат на държавата, която доста се провал в грижата за отделния човек“, посочва още Статева.

Според нея “започва да се завръща отхвърленото понятие за солидарност. Сякаш тези крайни кризи, на които бяхме подложени в последните няколко години, го връщат. Това е много положително, но не означава, че държавата трябва окончателно да дезертира“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47