Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Саудитският крал обяви почивен ден в страната заради футболната победа над Аржентина

Борислав Борисов: Всяка игра трябва да се променя, за да съществува

Кралят на Саудитска Арабия Салман бин Абдулазиз ал Сауд
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преди два дни в Катар започна едно от най-противоречиво посрещаните световни първенства по футбол. То ще продължи до 18 декември и ще протече на фона на война в Украйна и енергийни кризи в света.

Изборът на Катар за домакин на първенството беше направен през 2010 г. и беше посрещнат с изненада, напомня Би Би Си. През 2016 г. стана ясно, че мачовете ще се играят през зимата, а не през лятото, както обикновено.

Доколко най-популярната игра на планетата се променя заедно със света?

“Всяка една игра трябва да се променя, за да съществува. Сближаването на страната домакин с традициите на играта и обратното – традициите на играта със страната домакин, е винаги един много интересен процес, който понякога минава през конфликти. Понякога минава покрай много симпатични процеси, като това, което се случи около мача на Саудитска Арабия и Аржентина и страстта, която феновете на Саудитска Арабия изпитаха и демонстрираха, защото за тях това също беше ново. За да може футболът да продължава да бъде най-великата игра, трябва да преминава през такива моменти“, казва в ефира на “Нашият ден“ спортният журналист Борислав Борисов:

За да бъдат щастливи, хората имат нужда да вярват в хубави неща. Години наред казвах, че годината започва на 1 август, когато започват футболните първенства и завършва на 31 юли, когато се завърта календара говори за нещо подобно. Много е хубаво, когато виждаме хора, които вярват в тази игра може да направи живота им по-щастлив. Това е едно чудесно определение и може би най-интересното и на това първенство е, че то отиде в онази част на света, която е по-различна. Може би след време ще усетя сближаването, поне така искам да вярвам, че футболът ще има някакво влияние върху тази част на света и обратното – тази част не света ще има някакво влияние върху играта, защото това се вижда дори само от първите няколко дни. Когато се обърнеш към футбола като игра ти се чувстваш по-щастлив. Това би трябвало да бъде нещо, което и религията дава на един човек“.

“Когато има толкова много държави на едно световно първенство и толкова много отбори, за да се опита човек да обхване процесите и да извади най-важното, времето не стига. Голямото предизвикателство е човек да отсее. Не да се остави на течението и то да го води, защото това е най-лесният начин. Винаги има големи информационни източници, които да дадат акценти в една или друга посока. Предизвикателството е да направиш така, че да представиш на хората твоята гледна точка за събитията“, посочва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44