Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Саудитският крал обяви почивен ден в страната заради футболната победа над Аржентина

Борислав Борисов: Всяка игра трябва да се променя, за да съществува

Кралят на Саудитска Арабия Салман бин Абдулазиз ал Сауд
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преди два дни в Катар започна едно от най-противоречиво посрещаните световни първенства по футбол. То ще продължи до 18 декември и ще протече на фона на война в Украйна и енергийни кризи в света.

Изборът на Катар за домакин на първенството беше направен през 2010 г. и беше посрещнат с изненада, напомня Би Би Си. През 2016 г. стана ясно, че мачовете ще се играят през зимата, а не през лятото, както обикновено.

Доколко най-популярната игра на планетата се променя заедно със света?

“Всяка една игра трябва да се променя, за да съществува. Сближаването на страната домакин с традициите на играта и обратното – традициите на играта със страната домакин, е винаги един много интересен процес, който понякога минава през конфликти. Понякога минава покрай много симпатични процеси, като това, което се случи около мача на Саудитска Арабия и Аржентина и страстта, която феновете на Саудитска Арабия изпитаха и демонстрираха, защото за тях това също беше ново. За да може футболът да продължава да бъде най-великата игра, трябва да преминава през такива моменти“, казва в ефира на “Нашият ден“ спортният журналист Борислав Борисов:

За да бъдат щастливи, хората имат нужда да вярват в хубави неща. Години наред казвах, че годината започва на 1 август, когато започват футболните първенства и завършва на 31 юли, когато се завърта календара говори за нещо подобно. Много е хубаво, когато виждаме хора, които вярват в тази игра може да направи живота им по-щастлив. Това е едно чудесно определение и може би най-интересното и на това първенство е, че то отиде в онази част на света, която е по-различна. Може би след време ще усетя сближаването, поне така искам да вярвам, че футболът ще има някакво влияние върху тази част на света и обратното – тази част не света ще има някакво влияние върху играта, защото това се вижда дори само от първите няколко дни. Когато се обърнеш към футбола като игра ти се чувстваш по-щастлив. Това би трябвало да бъде нещо, което и религията дава на един човек“.

“Когато има толкова много държави на едно световно първенство и толкова много отбори, за да се опита човек да обхване процесите и да извади най-важното, времето не стига. Голямото предизвикателство е човек да отсее. Не да се остави на течението и то да го води, защото това е най-лесният начин. Винаги има големи информационни източници, които да дадат акценти в една или друга посока. Предизвикателството е да направиш така, че да представиш на хората твоята гледна точка за събитията“, посочва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43