Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Саудитският крал обяви почивен ден в страната заради футболната победа над Аржентина

Борислав Борисов: Всяка игра трябва да се променя, за да съществува

Кралят на Саудитска Арабия Салман бин Абдулазиз ал Сауд
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преди два дни в Катар започна едно от най-противоречиво посрещаните световни първенства по футбол. То ще продължи до 18 декември и ще протече на фона на война в Украйна и енергийни кризи в света.

Изборът на Катар за домакин на първенството беше направен през 2010 г. и беше посрещнат с изненада, напомня Би Би Си. През 2016 г. стана ясно, че мачовете ще се играят през зимата, а не през лятото, както обикновено.

Доколко най-популярната игра на планетата се променя заедно със света?

“Всяка една игра трябва да се променя, за да съществува. Сближаването на страната домакин с традициите на играта и обратното – традициите на играта със страната домакин, е винаги един много интересен процес, който понякога минава през конфликти. Понякога минава покрай много симпатични процеси, като това, което се случи около мача на Саудитска Арабия и Аржентина и страстта, която феновете на Саудитска Арабия изпитаха и демонстрираха, защото за тях това също беше ново. За да може футболът да продължава да бъде най-великата игра, трябва да преминава през такива моменти“, казва в ефира на “Нашият ден“ спортният журналист Борислав Борисов:

За да бъдат щастливи, хората имат нужда да вярват в хубави неща. Години наред казвах, че годината започва на 1 август, когато започват футболните първенства и завършва на 31 юли, когато се завърта календара говори за нещо подобно. Много е хубаво, когато виждаме хора, които вярват в тази игра може да направи живота им по-щастлив. Това е едно чудесно определение и може би най-интересното и на това първенство е, че то отиде в онази част на света, която е по-различна. Може би след време ще усетя сближаването, поне така искам да вярвам, че футболът ще има някакво влияние върху тази част на света и обратното – тази част не света ще има някакво влияние върху играта, защото това се вижда дори само от първите няколко дни. Когато се обърнеш към футбола като игра ти се чувстваш по-щастлив. Това би трябвало да бъде нещо, което и религията дава на един човек“.

“Когато има толкова много държави на едно световно първенство и толкова много отбори, за да се опита човек да обхване процесите и да извади най-важното, времето не стига. Голямото предизвикателство е човек да отсее. Не да се остави на течението и то да го води, защото това е най-лесният начин. Винаги има големи информационни източници, които да дадат акценти в една или друга посока. Предизвикателството е да направиш така, че да представиш на хората твоята гледна точка за събитията“, посочва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05