За фотографа Владислав Чанев улавянето на фотомигове и разказването на истории чрез тях е начин за за лично осмисляне на света. Обича да експериментира в различни фотографски жанрове, между които пейзажната и портретната фотография, а през последните години проявява задълбочен интерес и към видеографията. Чрез всички форми на визуалните изкуства обаче разказва най-вече родния си град Кюстендил и хората там. Убеден е, че човек може да разкрие магията на едно място най-добре тогава, когато то има корени в сърцето му.
Повече за фотографските си търсения и любовта към родния край Владислав Чанев споделя в предаването "Нашият ден“:
"Роден съм и израсъл в Кюстендил, като след кратко странство из пределите на България се завърнах отново тук, защото винаги според сезоните се сещах за определени кътчета от Кюстендилския край, където просто исках да бъда точно в този момент... Започнах с пейзажите, защото фотографията като че ли беше извинение и причина да бъда все по-често сред природата и в планината. Но от там нататък всяко нещо, което може да бъде снимано, започна да ми привлича вниманието и започнах да търся красивото и интересното в него; историята, която може да се разкаже за определен обект или място“.
Владислав Чанев споделя, че обикновено отива на дадено място с доста ясна предварителна представа какво иска да снима. Съобразява се с времето на деня, атмосферните условия и светлината, както и какво би могъл да включи в композицията. Не пропуска обаче да подчертае, че дори когато планира внимателно, не е възможно да предвиди всичко. "И точно най-вълшебните и магически снимки, които са ставали и най-популярни в социалните мрежи имат един елемент на изненадата, за който и аз не съм бил готов“.
Освен, че обожава да снима природни картини в околностите на Кюстендил, друг обект на фотографските му интереси са хората, чрез които може да бъде пресъздаден духът на региона. Едно от събитията, които отразява ежегодно е емблематичният за Кюстендил Празник на плодородието. Акцент в снимките му от там често е неподправената красота на жените в Кюстендилско. В пандемичната 2021 година, когато Празникът на плодородието е отложен, създава заедно с художника Евгени Серафимов изложбата "Есенните плодове на Кюстендил“, вдъхновена от непреходните платна на Владимир Димитров - Майстора, която представя български момичета в носии, държащи в ръце различни символи на плодородието.
„Това са абсолютно автентични кюстендилски момичета, повечето от тях живеят или в техните села, или най-много в Кюстендил. Те са една – бих казал – представителна извадка на красотата на момичетата и жените по нашия край , защото всяка от тях е уникална и различна и има своя характер. Всяка снимка се получи със свое собствено излъчване точно заради това, че и момичетата са уникални, на и кадрите са снимани на терен в съответното село. Фоновете са абсолютно от техните градини, къщо, улици и така нататък“.
Още от разговора с Владислав Чанев можете да чуете в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg