Повишеният миграционен натиск – предистория, проблеми, решения и перспективи? Каква е ролята на Гранична полиция в управлението на процесите? Какви са реалните проблеми по граничните райони на България?
Специален гост на "Законът и Темида" е старши комисар Тодор Зимбилев – бивш заместник-директор на Гранична полиция с ресор "Нелегални мигранти". Започва работа в МВР през 1988 г. Първо, като сержант в Гранични войски, после преминава 5-годишно обучение във Велико Търново, продължава като офицер в Гранични войски и в Гранична полиция от 1997 г. Преминава през всички длъжности в йерархията. Едва ли в системата има човек с по-дълго кариерно развитие и опит.
Какво установихте като зам.-директор на Гранична полиция, какви са резултатите от Вашата проверка, като се опитаме да се ограничим от данните, които съдържат класифицирана информация?
"Беше разпоредено да се извърши една задълбочена проверка анализ – да се направи една снимка-картина на състоянието на охраната на държавната граница и по-специално на Турската граница. С екип от високо подготвени служители, които разбират пряко от охрана на границата. В резултат на този мониторинг, включващ проверка на цялата българо-турска граница по цялото ѝ протежение – цялата Регионална дирекция Гранична полиция Елхово с всичките ѝ подразделения граничните поделения от Свиленград до Резово (общо пет). Този внимателен анализ позволи да получим реална и обективна информация за това какво е състоянието по охраната на границата, техническите средства, необходимости, осигуряване за нормално ежедневно протичане на служебната дейност. Съоръжението в голямата си цялост е добро и изпълнява своето предназначение. Изпълнени са всички инженерно-технически изисквания за такъв вид осигуряване. Друг е въпросът, че това съоръжение трябва да се поддържа и да се осигурява с технически и елекротросигнализационни средства.
Докладът беше адресиран до зам.-министъра на вътрешните работи и резолюциите бяха върху него от него, от главния секретар, така че те касаят дейностите, които трябва да бъдат изпълнени за едно по-добро обезпечаване на границата с технически средства, с определени дейности и спешни мерки. Трябваше да се продължи със специализираните полицейски операции с добре подготвени екипи и хора, преминали обучение със специални сили от други държави, имащи добра практика по охрана на границата и най-вече по методологията за извършване на такива операции в рискови райони със специални средства и техника.
Има реални проблеми по граничните райони на България. Техният труд е недооценен. Ролята и мястото на Гранична полиция е да обезпечава тези обезлюдени райони – трябва да има стратегия на МВР полицията да е близо до обществото, да работи във всяко направление, във всеки граничен участък. Една близост до хората – това да бъде реална практика. Става дума за националната сигурност. На границата работят отговорни служители, хора, които знаят своите задължения, те заслужават уважение и министерството им е длъжно."
Ст. комисар Зимбилев смята, че наистина трябва да се попълни щатът, защото ще има още повече емигранти и потокът е още по-активен.
Главен комисар Тодоров е категоричен, че миграционен натиск има и че той е в пиковата си форма.
В същото това време неговата длъжност като зам.-директор на Гранична полиция с ресор нелегални мигранти е съкратена? Ст. комисар Зимбилев смята, че вътрешният министър е подведен от сега изпълняващия длъжността директор на Гранична полиция Росица Димитрова. За него професионализмът се измерва не само със знания, но и с опит.
Според ст. комисар Зимбилев има промяна на поведението, в начина, по който действат мигрантите. Те стават агресивни. Миграционният натиск се засилва и идващата зима няма да промени това. Той е категоричен, че спешните мерки, които трябва да бъдат взети, включват осигуряване на личния състав с необходимите технически средства.
Апелът му към държавата е: "Грижа за подчинените, грижа за границата!"
Има ли корупция на границата? Има ли държавата загриженост за функционирането на системата? Къде е държавата по отношение на мерките за сигурност на границата? Къде е превенцията на проблемите, свързани с граничните райони? Необходими ли са промени в нормативната уредба, обучението на персонала, състоянието на техниката, организацията на работа? Има ли европейска помощ във връзка с нелегалните мигранти? Какво е взаимодействието с турската страна по проблема? Какви са хората, които работят на границата? Какви спешни мерки трябва да бъдат взети? Какъв е миграционният натиск в момента и на какво се дължи това?
На всички тези въпроси отговаря в "Законът и Темида" старши комисар Тодор Зимбилев – чуйте от звуковия файл.
Снимки – БНР
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по водно спасяване и дългогодишен защитник на безопасността във водна среда. Поводът – открито обучение по водна безопасност, което ще се проведе днес от 10:30 ч. на Централния плаж в Бургас, при..
Днес започва второто издание на форума "Ела (си) в Благоевград", който ще се състои на 25, 26 и 27 юли. Събитието включва два сегмента: дискусионен панел и бизнес изложение. Целта на инициативата е да мотивира младите хора, които са родени или учили в града, да продължат развитието си в там, за да превърнат региона в място на активен живот и..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg